Cestovní doklady: Dovolená v pohodě


Květen, lásky čas, nám signalizuje brzký nástup letních prázdnin a s ním i čas dovolených. Většina z nás už má rezervovaný „ten svůj termín“. Aby se Vaše dovolená neproměnila v noční můru, zkontrolujte si včas svoje doklady. Předejdete tak řadě nepříjemností.

Ano, vstupem do Evropské unie a otevření hranic díky Schengenské dohodě se cestování pro nás, obyčejné lidi, značně zjednodušilo. Na hranicích už na nás nečekají dlouhé fronty nebo prohlídky osobních zavazadel. Ale…

Občanský průkaz nebo pas

Cestovní doklad

Občanský průkaz - cestovní doklad

Většina členských států už Schengenskou dohodu podepsalo, díky tomu můžete cestovat jen s platným občanským průkazem, který plně nahrazuje cestovní doklad v případě, že je platný a údaje na něm jsou strojově čitelné (viz.foto).
Cestovní pas se však vyplatí mít s sebou i v rámci Evropské unie a to hlavně v případě, cestují-li s Vámi děti. Při běžných kontrolách státními orgány Vás může zaskočit zdlouhavé jednání kvůli dítěti, které nemá svůj doklad a je zapsané pouze ve Vašem občanském průkaze. Tam totiž chybí jeho fotografie a jiné podrobné údaje (např. se zrovna pohřešuje dítě, které popisem odpovídá tomu Vašemu a problém je na světě)

Cestovní pasy

Cestovní pas si můžete nechat vydat se strojově čitelnou zónou a biometrickými údaji (digitální fotografie, podpis, čip) nebo bez strojově čitelné zóny a bez biometrických údajů.

Cestovní pas se strojově čitelnou zónou a biometrickými údaji
Požádejte si o vydání na obecním úřadě s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště. K jeho vydání Vám postačí pouze občanský průkaz. Fotografie si nenoste, vyfotí si Vás přímo na úřadě. Cestovní pas se strojově čitelnou zónou a biometrickými údaji Vám bude vydán do 30 dnů a zaplatíte za něj Kč 600,-. Platnost tohoto dokladu je 10 let a platí ve všech státech. Pokud si do cestovního pasu chcete nechat zapsat dítě, musí být mladší 10 let.
Chcete-li vydat samostatný cestovní pas pro dítě mladší 15 let, vezměte si s sebou jeho rodný list a Kč100,-. Cestovní pas je u dítěte platný pouze pět let.

Cestovní pas bez strojově čitelné zóny a biometrických znaků

Takový cestovní pas Vám vystaví na obecním úřadě v místě Vašeho trvalého pobytu. Jeho vydání je rychlejší než jeho dokonalejší verze, trvá 15 dnů. Kratší je však i jeho doba platnosti. Cestovat na něj můžete pouze půl roku. Dospělý člověk nad 15 let za něj zaplatí Kč 1500,- a dítě do 15 let Kč 1000,-.

Zkontrolujte svůj starý pas

Pozor i na platnost starého pasu. Některé země vyžadují platnost cestovního pasu ještě nějakou dobu po opuštění navštěvovaného státu (např. Egypt vyžaduje platnost ještě 6 měsíců). Před cestou se raději zeptejte v cestovní kanceláři, cestujete-li „na vlastní pěst“ pak zapátrejte na internetu.

Zdroj fota www.mvcr.cz

Štítky: ,

Přidejte komentář