Dovolená od objednání až po reklamaci


Pixmac000076092381Prázdninové měsíce ťukají na dveře. Tolik vytoužený čas prázdnin a dovolených je tady. Dny plné bezstarostné zábavy, pěkného počasí a užívání si zážitků plnými doušky je tady. Pokud vyrážíte na rodinnou dovolenou po krásách českých luhů a hájů fajn, pokud se chystáte podívat na množství slané vody je to úžasné. Aby se taková či maková dovolená neproměnila v noční můru, vám ze srdce přejeme a poskytujeme pár dobře míněných rad.

Aby byla v pohodě…

Štěstí přeje připraveným, proto si raději před odjezdem na dovolenou zkontrolujte:

Minimálně čtrnáct dní před odjezdem si sepište seznam, co budete potřebovat a to včetně oblečení. Seznam noste neustále u sebe. Pokud si na něco vzpomenete, hned položku do seznamu přidejte. Předejdete tak hektickému a chaotickému pobíhání po bytě a šílení, že právě tohle či tamto nemůžete najít.

Platnost dokladů – samozřejmě uzpůsobte rázu dovolené, občanský a řidičský průkaz je samozřejmostí. Cestujete-li za hranice, zkontrolujte i platnost pasů a to včetně těch dětských. Mít zapsané dítě v občanském průkaze už Evropské unii nestačí.

Peníze na útratu – dobře si propočítejte finanční hotovost. Není dobré brát si všechny peníze „na spotřebu“ v hotovosti. Ověřte si, kolik zaplatíte za hranicemi za výběr. Na účtu si nechte raději dostatečnou finanční rezervu pro „strýčka Příhodu“.

Důležité kontakty – ty si raději přepište do notýsku, který si nechte v kufru. Pokud ztratíte, nebo vám bude ukraden mobilní telefon, oceníte starý dobrý papír mnohonásobně. Nezapomeňte si do něj připsat číslo na zablokování platební karty nebo asistenční službu pojišťovny.

Lékárnička není potřeba, jen když onemocníte, ale štípne-li vás komár, říznete se o kámen atd. Samozřejmostí jsou léky, které pravidelně užíváte. Dále léky na tišení bolesti, teploty nebo průjmu. Neměla by chybět dezinfekce, náplast i elastický obvaz. Jistě nic nezkazíte tím, když přibalíte krém na spálenou pokožku.

Pokud cestujete na dovolenou autem, nezapomeňte na jeho celkovou kontrolu nebo alespoň kontrolu provozních kapalin. Cestujete-li autem do zahraničí, nezapomeňte si ověřit u své pojišťovny, jak moc jste chráněni tam a to nejen v případě případné havárie.

Odjet na dovolenou do zahraničí bez cestovního pojištění je hazard, co se nemusí vyplatit. A to i v případě, cestujete-li po státech Evropské unie. Nenechte si v cestovní kanceláři „vnutit“ jejich pojištění, nemusí to být vždy to nejvýhodnější.

Zajistit musíte i hlídání pro své domácí mazlíčky. Cestují-li s vámi, nezapomeňte přibalit i nezbytné „vybavení“ pro ně, včetně očkovacího průkazu.

Nedílnou součástí každé dovolené by mělo být i zabezpečení domácnosti. Nejvhodnější je domluvit se např. se sousedem nebo kamarádkou na pravidelném vybírání poštovní schránky, zalévání květin větrání atd.

Nespokojenost není vrtoch

Odletěli jste připraveni, přitom dovolená neproběhla tak jak měla? V tom případě se můžete bránit pomocí reklamace dovolené.

Reklamaci můžete zahájit i na dovolené, pokud např. hotel neodpovídá fotografii (např. chybí výhled na moře, lokalita je od moře vzdálena dále, než bylo uvedeno atd.), s reklamací se obraťte na přiděleného delegáta, popř. zástupce cestovní kanceláře.

Důležité je pamatovat si, že na vše byste měli mít hmatatelný důkaz. Špinavé ručníky, nekvalitní jídlo, to vše foťte nebo natáčejte na video. Popřípadě, je-li vás na zájezdu více takto nespokojených rekreantů, sepište i písemné svědectví.

Pokud vám delegát nezjedná nápravu přímo během dovolené, máte po svém návratu lhůtu třech měsíců na reklamaci u cestovní kanceláře. Nevyhoví-li vám ona, můžete se obrátit přímo na soud.

Přidejte komentář