Dovolená v pohodě


Mladá žena v autěLetní měsíce neodmyslitelně spojuje čas dovolených. Dovolená je to, na co se celý rok pracovních povinností upíráme a těšíme. Podle psychologů by ideální dovolená měla trvat alespoň jeden měsíc. Bohužel, jen hrstka šťastných si takovéto volno může užít. Pokud mezi ně nepatříte, vycestujte mimo své bydliště alespoň na čtrnáct dní. Prvních pár dní se totiž ještě nejste schopni zcela odbourat od pracovních povinností a posledních pár dní už zase na své „musím“ začínáte myslet. Tak aby vám také zbyl nějaký čas k drahocennému odpočinku.

Aby se dovolená vydařila k vaší spokojenosti, je vše potřeba důkladně naplánovat a připravit. A rozhodně to není jen zarezervovaný let a ubytování.

Cestovní doklady

Cestujete-li do zahraničí, zkontrolujte si platnost dokladů a hlavně ověřte vízovou povinnost. Po zemích Evropské unie, na Island, do Norska, Lichtenštejnska a Švýcarska pas nepotřebujete, stačí vám nový typ občanského průkazu. Občanský průkaz, i pokud v něm máte zapsané děti, je však chápán jako doklad pouze pro držitele, nikoli už však pro děti. Proto i při cestách v těchto zemích potřebují děti svůj cestovní pas. Sice ne tak úplně cestovní doklad, ale slovník tamního jazyka by měl být samozřejmou součástí kufru.

Peníze

Kromě dostatečně velké finanční rezervy v měně, kam jedete, je dobré ověřit si platnost platebních karet. Kromě toho si zjistěte, jak v zahraničí vybírat a kolik dáte bance za manipulační poplatky při výběru ze zahraničí. Poté zvažte, jestli se vám vyplatí vyměnit větší obnos nebo jen malé „kapesné“ a v zahraničí platit kartou a popřípadě si hotovost vybrat. Cestou z banky si rovnou do telefonu nezapomeňte naťukat telefonní číslo na zablokování své platební karty. Štěstí přeje připraveným a vy si nikdy nemůžete být jisti, že kartu neztratíte nebo vám ji někdo neukradne.

Léky a očkování

Zjistit si nutnost očkování je samozřejmostí. Rozhodně nevyjíždějte bez důkladně zabalené lékárničky. V lékárničce by vám kromě náplastí, obvazů a dezinfekce neměli chybět léky na teplotu, průjem, bolest hlavy a léky na tlumení alergie (i když žádnou netrpíte). Pamatujete, že všechny země nemají stejnou nabídku volně prodejných léků a naše tělo na ty jejich nemusí být stavěné. Cestujete-li za sluníčkem, nezapomeňte na opalovací krémy s vysokým UV faktorem a pro jistotu přibalte i krém na zklidnění spálené pokožky.

I domácnost má dovolenou

V době dovolené opouštíte svůj domov, kam byste se rádi vrátili. Pamatujte na to a důkladně domácnost zabezpečte proti zlodějům a případným haváriím (voda, plyn…). Dobré je domluvit se s někým z rodiny či sousedů a poprosit ho o zalévání kytek a pravidelné vybírání schránky. Dopisní schránka přetékající poštou je totiž pro lupiče hotový magnet. Pojištěná domácnosti by měla být samozřejmost, pokud ho však nemáte, jde domácnost krátkodobě pojistit i v rámci cestovního připojištění.

Cestovní pojištění

Vyjet si na dovolenou bez cestovního pojištění je risk, který vás může stát mnohonásobně víc, než by byla jeho cena. Do telefonu si pro jistotu uložte i číslo asistenční služby. Ta vám vždy poradí jak nejlépe postupovat a v případě potřeby vám zprostředkuje i tlumočníka.

Jedeme autem

Pokud se chystáte jet na dovolenou autem, nezapomeňte si s sebou vzít mezinárodní řidičský průkaz. Pokud nejste majitelem vozu, ale máte ho půjčený od rodičů, kamarádů atd., pečlivě si prostudujte legislativu zemí, přes které pojedete. Některé totiž vyžadují dokument (v jejich jazyce) o tom, že vám majitel dovolil auto užívat. Například v Německu si tím ušetříte spoustu starostí. Také si prostudujte svoje povinné a havarijní ručení, jaké asistenční služby vám nabízí. Popřípadě si lepší služby doplaťte.

Přidejte komentář