Hrady a zámky. Kam vyrazit?


Prázdniny utíkají jak voda, počasí přinejmenším nic moc, placené dovolené je málo, pořád samé povinnosti. Znáte to? Pak si udělejte radost a vyrazte si na takovou mini dovolenou. Jednodenní výlet za krásami českých památek snese horší počasí a Vy si alespoň trochu odpočinete. Váháte-li kam vyrazit, nechte se inspirovat. Tyhle hrady a zámky Vás zaručeně nezklamou.

Karlštejn: Klasika musí být

Kdo by neznal legendární film Noc na Karlštejně, že? Noc tam sice nestrávíte, ale i přes den Vám hrad má co nabídnout. Karlštejn najdete poblíž města Berouna, jeho krása je nepřehlédnutelná. Hrad Karlštejn se majestátně tyčí na samém vrcholu skály v několika patrech. Nádherná gotická stavba sloužila i jako úschovna korunovačních klenotů Svaté říše římské a svatých relikvií. Vše o hradu včetně pověstí a zajímavostí se dozvíte na prohlídce hradu.

Hrad je otevřen po dobu letní sezóny každý den, kromě pondělí.

Zámek Telč: Pohádka na Vysočině

Zámek Telč najdete přímo ve městě stejného jména. Zámek je opravdu pohádkový. Pro svou krásu si ho vybral nejeden režisér při natáčení pohádek. Prý jich tady bylo natočeno více jak 40, nejznámější z nich je asi Pyšná princezna. Zámek nabízí kromě bohaté historie i nádherný přilehlý park. Přímo v zámeckých prostorách najdete Galerii Jana Zrzavého a Muzeum Vysočiny.

Špilberk: Hrad i vězení

Při vyslovení názvu Špilberk se Vám dozajista vybaví vězení, kde svůj život skončil „starej lotr Babinskej“. Hrad, pevnost, vězení i muzeum by na Vašem seznamu výletů za historií rozhodně neměli chybět. Špilberk se tyčí jako hlavní dominanta města Brna. Díky tomu ho již zdálky nepřehlédnete.

Při návštěvě Špilberku nezapomeňte navštívit i doprovodný program šermířského vystoupení. Tato podívaná Vás zanese na správnou historickou vlnu.

Hluboká: Zámek s duší

15 kilometrů od Českých Budějovic projedete městem Hluboká nad Vltavou, která podle turistů ze všech koutů země, skrývá tu nejatraktivnější památku v Čechách, kterou je zámek Hluboká. Bílý romantický zámek, který jako by vyšel z pohádky. Bílé zdi, věžičky, krajkovaná okna, to vše dokreslené nádherou okolního parku, kterému vévodí nejedna cizokrajný dřevina. Hluboká „chytne za srdíčko“ všechny nenapravitelné romantiky.

Prohlídkou Váš výlet na Hlubokou končit nemusí. Můžete se vykoupat v jihočeských rybnících, které jsou na dosah ruky. Chcete-li si po prohlídce odpočinout a nově nabité informace pěkně vstřebat, navštivte koupaliště v Podskalí, kde si můžete dopřát mimo jiné i masáž či pobyt ve vířivce.

Bouzov: Lesní romantika

Hrad Bouzov najdete vsazený v lesích mezi obcemi Doly a Bouzov. Nádherný romantický hrad zaujme svým vzhledem každého kolemjdoucího. Při prohlídce hradu Vás nejvíce nadchne jeho zařízení. Celý hrad je plně vybaven a to od kuchyně až po půdu. Zařízení je jednak původní a zbytek speciálně vyroben tak, aby nebyl poznat mladý věk inventáře. Jistě si nezapomeňte prohlédnout hradní hlásku vysokou celých 58 metrů.

Prohlídku hradu Bouzov si můžete užít i netradičně. Pokud si včas rezervujete vstupenky, můžete si prohlídku vyslechnout ve večerních hodinách oblečeni do dobových kostýmů, či se svíčkou v ruce.

Fotografie Wikipedia.

Štítky: , ,

Přidejte komentář