Největší dar, který můžete dítěti dát


Každý rodič se snaží být tím nejlepším, snaží se neopakovat chyby jeho rodičů a snaží se dítěti předat do života to důležité, jenže co je vlastně důležité?

Výchova je velmi zapeklitá otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď, žádný vzorec vám nenapoví, kolik benevolence nebo naopak přísnosti je třeba. Každý rodič si tím musí projít sám tak trochu metodou pokus omyl, většinou se snažíme nedopouštět se chyb ve výchově našich rodičů, ale sami pak děláme jiné. Jedno je však jisté, výchova by dítě rozhodně neměla omezovat, ba naopak měla by jej podněcovat a ukazovat mu nové možnosti. Proto vychovávat dítě stylem „ne, nesmíš, nedělej, nemůžeš“ opravdu nepokládám za ideální, naopak.

 

Věnujte vašim dětem zážitky

Jednou z nejcennějších věcí, kterou jsme nabyli během života, jsou naše zkušenosti. Ty jsou bohužel nepřenosné a je tedy smutným údělem rodičů často jen přihlížet, když se jejich dítě chystá udělat tu samou chybu. Můžeme vašemu dítěti však poskytnout nové zkušenosti, zážitky které budou jen jeho, a na které nikdy nezapomene. Můžete s vaším dítětem cestovat!

Nezapomenutelné chvíle strávené s rodinou

Cestování a poznávaní cizích zemí a kultur je opravdu jedinečný zážitek, který ovlivní život každého, komu se takové štěstí dostane. Krom toho, že je to jedinečný dar, který můžete vašemu dítěti do života předat, je to rovněž příležitost pro rodinné zážitky. Během roku mají všichni členové rodiny hodně práce, starostí a stresu. Vše je takové hektické a uspěchané a čas na rodinu je značně omezen. Během prázdnin a dovolené je to však něco docela jiného, žádné starosti, máte čas jen jeden na druhého a společné chvíle si pak často pamatujete do konce života. Zážitky z cestování jsou opravdu nevšední.

 

Cestování znamená vzdělání

Cestování s dětmi má však i výchovný charakter. Školství není zdaleka tak dobré, jak by býti mohlo a je to právě cestování, které opravdu rozšíří vašim dětem obzory. Věřte, že se pak budou moci ve škole mnohem lépe zapojit a naučit se o zemi, kde sami byly, o spisovateli u jehož pomníku stály atd. Není to však jen o znalostech školních, uvidí, jak se žije jinde ve světě, setkají se s lidmi, jež mají třeba jiné hodnoty a názory a to jsou opravdu cenné zkušenosti. O případném zlepšení v cizích jazycích ani nemluvě.

 

Finance jsou problém, ale ne neřešitelný

Je pravda, že cestování je finančně nákladné, avšak ne každá dovolená musí být letecky do pětihvězdičkového hotelu, ne? I vyrazit někam pod stan vlakem se počítá! Hlavní je, že navštívíte zajímavé místo, zažijete něco nové a spolu. Je taky nutné si uvědomit, do čeho hlavně vaše rodina investuje, co je pro vás prioritou a zda je to opravdu tak důležité. Znám mnoho dětí, co mají například značkové oblečení od trička až po ponožky, ale je to opravdu nutné? Děti rostou jako z vody, co jim koupíte dnes, zítra už jim nebude. Mimoto si chtějí hlavně hrát, umazat se a blbnout, a jestli mají na sobě značkové tričko nebo ne, je opravdu moc nezajímá. Nebylo by tedy lepší peníze investovat trochu jinde a dát jim něco, na co si budou pamatovat možná až do smrti?

Přidejte komentář