Plánujeme letní dovolenou


Štěstí přeje připraveným. A ne snad? Letní dovolená je pro mnohé z nás jediná doba, kdy na delší dobu „absolutně vypneme“. Nenechte si zkazit letní volné dny nenadálými událostmi a svoji letní dovolenou si naplánujte už teď…

Jednoduchost s cestovkou….

Pokud si chystáte vybrat dovolenou u některé z cestovních kanceláří, máte hlavní úkoly celkem dva. Za prvé je to výběr ověřené a seriózní cestovní kanceláře (bankrot před odjezdem by nebyl právě příjemný) a sjednotit termín dovolené s ostatními členy domácnosti. Pokud si zvolíte navíc zájezd all inclusive, pak už vás čeká jen nákup nové letní garderoby a kvalitních opalovacích přípravků.

Pro dobrodruhy..

Patříte-li do skupiny lidí, pro které plácnout se někde u moře je opravdu za trest. Pak své plány na dovolenou začněte spřádat okamžitě. Rozhodněte se, jestli vyrazíte samy s rodinou nebo přizvete přátele. Tady platí, že čím více lidí, tím sice větší zábava, ale také více plánování a tím spojených potíží.

Pak byste se měly zaměřit na cíl cesty. Chcete cestovat za hranice nebo poznávat krásy českých luhů a hájů? Vyrazíte raději s baťohem a stanem na zádech nebo si radši vyberete pevný cíl, kde své volné dny strávíte. Pokud si zvolíte druhou variantu, měli by jste si o místě zjistit veškeré informace. Od věci není ani udělat si plán výletů, kam byste se chtěli podívat, aby jste předešli případné nudě. Nabitý program totiž vždycky můžete zredukovat, ale hledat honem, co podniknete jde daleko hůř. O místech, kde je možné se ubytovat najdete informace na internetu. Jistě je dobré dát i na doporučení přátel. Prověřená zkušenost je daleko lepší než stránky písmenek, které zkousnou opravdu všechno. Vyhnete se tak nepříjemnému zklamání.

S dětmi to je těžší..

Vybrat dovolenou tak, aby jste si vy odpočinuly a děti se nenudily je trochu oříšek. Rozhodně je dobré zapátrat po místech, kde si děti najdou své vyžití. Samozřejmě v plánech hraje důležitou roli věk dětí. Pokud se vaše děti sotva batolí, přemístění do velkých dálek mimo civilizaci je holý nesmysl. Naopak rodinný srub v areálu s dětským hřištěm a bazénem je to pravé, když budete mít navíc zajištěnou plnou penzi včetně dětských jídel, máte vystaráno. Užijete si tak volné dny pouze s dětmi a z rozjetého vlaku praní, žehlení, uklízení a vaření alespoň na pár dní vystoupíte. Pokud máte děti již odrostlejší, zeptejte se jich, co by je o dovolené bavilo, kam by se chtěli podívat. Rozhodně je však k ničemu nenuťte. Není „příjemnější“ pohled než na otrávený „ksicht“ znuděného puberťáka.

Otázka dopravy

Tak to je opravdu jen na vás. K moři je samozřejmě lepší letět, než strávit x hodin zavřených v autobusu. V ostatních případech vám zbývá auto, vlak, autobus, kolo nebo „pěškobus“. Každé má své pro i proti.

Při cestě autem musíte mít dobře naplánovanou cestu. Ono není nic příjemného bloudit a hodiny za volantem si tak pěkně prodloužit. Výhodou je však mobilita, dostanete se všude kdy chcete a nejste na nikom a ničem závislí. Auto navíc pojme velké množství věcí, bez kterých se prostě neobejdete .

Cesta vlakem je pohodlná hlavě pro děti. Nemusí sedět připoutané v dětských sedačkách a navíc se můžou proběhnout po chodbě vlaku a cestu nemusíte přerušovat kvůli „čůracím“ zastávkám. Nevýhodou je pečlivé balení. Vláčet spoustu věcí do vlaku a z vlaku na místo určení není nic příjemného.

Kolo je skvělý dopravní prostředek, pokud si chcete dovolenou užít aktivně. Je skvělé naložit si minimum věcí, stan, naplánovat trasu a vyjet. Každý den ujet určitý počet kilometrů, kde se vám líbí se zdržet…Pro dobrodruhy ideál, pro rodinu s dětmi však přání takřka nesplnitelné.

Štítky: ,

Přidejte komentář