Prázdninový kufr


Ano, prázdniny nám klepou na dveře. Prázdniny tvoří nedílnou rovnici s dobou dovolených. S dobou odpočinku, relaxace, společných chvil a zážitků. Bohužel, času dovolené předchází také starosti. Kolikrát by jsme si přály, přenést se do dovolenkového místa a mít všechno. Bohužel, Arabelin prsten nevlastníme. Tak vzhůru do toho, ať ten před dovolenkový stres zvládneme alespoň s menším klidem.

Doklady

První nejdůležitější věc balení. Takže si překontrolujte dobu platnosti občanek a řidičských průkazů. Cestujete-li do zahraničí, pak i platnost pasu. Nezapomeňte, že je nutností mít pas i pro dítě. Již nestačí mít ho zapsané u sebe v pasu nebo v zemích EU v občanském průkazu. K dokladům nezapomeňte přibalit i kartičky zdravotního pojištění. Cestujete-li autem, připravte si dopředu i doklady ke svému čtyřkolovému členu domácnosti.

Pojištění

V čas si nezapomeňte vyřídit cestovní pojištění. Nekoukejte ani tak na nejlepší cenu, jako na to, co která pojišťovna nabízí. Tady by se vám nemusela ušetřená stokoruna vyplatit. Stejně tak byste si měli sjednat výhodnější asistenční služby ke svému stávajícímu povinnému ručení. Takový odtah auta ze zahraničí by se vám mohl bez nich pěkně prodražit.

Zabezpečení domácnosti

Včas začněte také myslet na to, kdo vám ohlídá vaše bydlení. Čtrnáct dní nevybraná schránka je hotovým lákadlem pro lupiče. Stejně tak by váš delší odjezd nemusela vydržet zeleň v bytě. Samozřejmostí je „udat“ domácí mazlíčky.

Jídlo

Na cestě za vysněným odpočinkem se musíte nějak stravovat. Jedete-li autem, připravená svačina na cestu se bude jistě hodit. Dostatečné množství nealkoholických a pokud možno nepřehřátých tekutin přijde jistě vhod.

Plán cesty

Vyrážíte-li na „vlastní pěst“ připravte si detailní trasu. Předejte tak stresu při bloudění a hledání. Značně tím omezíte i spotřebu pohonných hmot. Taková neplánovaná zajížďka už „vycucala“ nádrží.

Lékárnička

A jen ta autolékárnička rozhodně nestačí. Léky na případnou alergii, na snížení teploty, náplasti, desinfekce, mastička na štípance, přípravky na vyndání klíšťat, chladivá mast na případné spáleniny od sluníčka, náplast na puchýře a od věci jistě nejsou šumivé vitaminy (na kocovinu skvělý lék, tedy jen kdyby náhodou).

Kufr

Asi to nejdůležitější zavazadlo. Skvělé bude, když si tak čtrnáct dní před odjezdem začnete budovat takový seznam nanečisto, do kterého si začnete zapisovat, co vás napadne zabalit. Jistě se liší seznam „s vůní dálek“ , oproti „chalupovému“ nebo „stanovému“. V zásadě ale platí:

Hygiena: Ta je všude stejná a bez zubního kartáčku se nepodíváte ani za humna. Jedete-li k moři, opalovací krém s vysokým UV faktorem by měl být na prvním místě. Jistě si pořiďte i zásobu vlhčených kapesníčků a antibakteriálního roztoku (čistota se zkrátka rovná půl zdraví).

Oblečení: Jedete-li za krásami českých luk a hájů, pak pamatujte na všechno. Sledovat jen předpověď počasí se nevyplácí a v naší matičce zemi již také není léto co bývalo. Může vás zaskočit rapidní ochlazení stejně tak jako tropická vedra. Štěstí přeje připraveným a tady to platí dvojnásob. Cestujete-li k moři, máte otázku oblečení značně jednodušší. I když jedno teplejší oblečení s sebou jistě uvezete.

Obuv: Ani u moře s jedním párem plážové obuvi rozhodně nevystačíte. Nepořizujte si před dovolenou nové boty, které nemáte „šlápnuté“. Takový puchýř, by vám zkazil nejenom náladu.

Volný čas: Jestliže máte naplánovanou každou minutu ze vzácných chvil volna, pak dobrá, ale….vždy je lepší mít v záloze plán B. Karty, Monopoly, Scrabble jsou rezerva, která zachránila už nejeden propršený den.

Přidejte komentář