Příprava na lyžařskou sezónu


Štěstí přeje připraveným… Myslete již teď na zimní sezónu, která všem nadšencům přináší vyžití na sjezdovkách, běžeckých tratích i zasněžených kopcích.

Lyže, běžky, snowboard a spol

S výběrem správného vybavení vám nejlépe poradí ve specializovaném obchodě, pro laiky je „džungle“ lyží velkou neznámou. Nezáleží totiž jen na značce, ale také na druhu lyže. Pro začátečníka se hodí jiné, než pro zkušeného lyžaře. Záleží na tom, zda dáváte přednost sjezdovému lyžování, jízdě v terénu nebo chcete zkusit carving. Zanedbatelná není ani vaše váha a to hlavně u běžek. Pokud chcete zkusit brázdit sjezdovky na snowboardu, připravte se, že jeho výběr snadný není. Obecně by snowboard pro jízdu na sjezdovkách měl být o cca 10 až 15 centimetrů menší, než je výška vaší postavy a noha  by vám z něj neměla přesahovat víc jak o jeden centimetr. Problém nastane v té chvíli, pokud máte větší číslo nohy (hlavně pánové), ti se budou muset poohlédnout po speciálních prknech. Samozřejmě záleží i na stavu vaší peněženky, vybavení na zimní radovánky není vůbec levná záležitost.
K lyžím a běžkám samozřejmě potřebujete hůlky. Podle toho jak jste vysocí existuje starý, dobrý vzorec pro výpočet správné délky hůlky. Vaši výšku vynásobíte číslem 0,7 a na světě máte správnou délku hole.
Do všech lyží, snowboardů a běžek potřebujete správné obutí. Doporučuji lyžáky nekupovat přes internet. Hrozí riziko nesednutí obuvi. Velikost 38 nemusí být u všech výrobců stejná. Nejlepší je vybraný model nechat pár minut na noze a pořádně se v něm projít. Do bot musíte snadno vklouznout a lepší je zkoušení se silnější ponožkou. Boty na běžky, oproti lyžákům, nejsou pevné a dosahují jen po kotníky. Opět jsou vyráběny různé tipy bot k různým stylům jízdy. Základním pravidlem u všech je správně zvolená velikost, noha se vám v nich nesmí „viklat“ a přitom nesmí tlačit.
Při vybírání vybavení nezapomínejte ani na svoji bezpečnost v podobě helmy. V zahraničí je již na sjezdovkách povinná, u nás sice zatím ne, ale chráníte si tím vlastní zdraví. K helmě si rovnou kupte ochranné brýle, které ušetří vaše oči před chladným náporem vzduchu při sjezdu i odlétávajícím sněhem od lyží ostatních lyžařů.
TIP: Koupě zimního vybavení není vůbec levnou záležitostí, spousta obchodů má „předsezónní slevy“, kdy koupíte vybavení i o pár tisíc levnější.

Péče o vybavení

Správná péče o vybavení se vám několikanásobně vyplatí. Když vyjíždíte „na lyžovačku“ je dobré vše ještě jednou zkontrolovat. Ve větších střediscích sice fungují opravny a servisy lyží, ale co si budeme povídat, do své peněženky sáhnete pořádně hluboko.
Nejprve zkontrolujte vázání lyží (nebo snowboardu), pokud se vám nezdá, můžete si ho seřídit sami nebo zamiřte do servisu , za pár korun vám ho seřídí odborně.
Pokud používáte lyže z minulé sezóny a nenabrousili jste hrany, je ten nejvyšší čas. Pokud máte potřebné vybavení, zvládnete to sami, pokud ne, opět vaše kroky budou muset vést ke specialistovi.
Aby vaše lyže vydržely co nejdéle, vždy po jízdě je otřete do sucha, aby jste předešli korodování a před jízdou navoskujte. Vosk vybírejte podle teploty a stavu sněhu.

Oblečení na lyže

Ty tam jsou doby nemoderních „oteplováků“. Dnes se na sjezdovku můžete pěkně vyparádit. Oblečení určené k zimním radovánkám není jen pěkné, ale zároveň i funkční. Bundy nepustí mráz k tělu, kalhoty vám při pádu zaručí další jízdy v suchu. Pod svrchní oblečení nezapomínejte na výběr funkčního prádla. Thermo prádlo zaručuje, že se nebudete „koupat ve vlastním potu“. Zakoupit můžete vše od podprsenek pro dámy, až po spodky pro pány. Vybrat si můžete i speciální ponožky do lyžáků či běžkařských bot.

Štítky: ,

Přidejte komentář