5 tipů, jak v zimě pečovat o okna a vchodové dveře


Přestože nám okna a dveře každý den slouží, málokdo jim věnuje náležitou péči. Pravidelná údržba přitom prodlužuje jejich životnost a také šetří energie. Pusťte se do ní letos a uvidíte, že není nijak náročná.

  1. Mytím údržba oken nekončí, ale začíná

Každá řádná údržba by měla začínat důkladným umytím nejen skel, ale i rámů a těsnění. Aby totiž okna dokonale těsnila, musíte je zbavit prachu a dalších nečistot. Na mytí používejte vždy jarovou vodu nebo speciální přípravky, nikdy ale ne čističe s abrazivními částicemi a ředidla.

  1. Zkontrolujte těsnění

I pokud máte doma úplně nová plastová okna, která jsou na údržbu nejméně náročná, pravidelně kontrolujte těsnění. Základem je jejich mytí alespoň 2x ročně a ve vyšších nadmořských výškách také ošetření speciálním balzámem, který zabrání přimrznutí k profilům.

  1. Promažte kování

Tento bod platí zejména pro plastové vchodové dveře, které v zimě čelí zvýšené námaze způsobené rozdílem teplot uvnitř a venku. Nejprve proto očistěte všechny jejich části a následně promažte kování olejem na šicí stroje nebo jiným speciálním přípravkem. Vyhněte se ale rostlinným olejům a mazadlům s přísadami kyselin a pryskyřic.

  1. Nechte si okna a dveře seřídit

Drhnou vaše okna z plastu při zavírání? Jdou plastové dveře špatně zamykat? Patrně jsou špatně seřízené a je na čase zavolat technika. Toho byste měli ostatně volat alespoň jednou ročně. Jedině správně seřízená okna a dveře totiž dokonale těsní a dlouho vydrží.

  1. Ošetřete potřebné části speciálními přípravky

Máte-li dřevěná okna, pro pravidelnou údržbu potřebujete kromě jarové vody a oleje ještě speciální balzám. Když s ním alespoň 2x ročně eurookna ošetříte, zacelí se případné mikrotrhliny na laku a výrazně tak prodloužíte životnost svých oken.

Uvažujete do nového roku o pořízení nových oken nebo dveří? Prohlédněte si ceník plastových oken společnosti Oknoplastik. V nabídce jsou levná plastová okna, euro okna i plastové dveře.

Přidejte komentář