Bydlíme s rostlinami


Při prolistovávání katalogů moderního bydlení se nám může zdát, že chlad oceli a skla se k přirovnání „teplo domova“ zrovna moc nehodí. Zařízení interiéru, ať už v klasické či moderní podobě, má však něco společného. Společným vodítkem jsou pokojové rostliny, které obydlí zkrášlí, zútulní i osvěží.

Duše a zelená barva

Zelená barva symbolizuje rovnováhu a harmonii. Pomáhá posílit vyčerpané nervy, zklidňuje mysl a dodává tělu novou energii. Jen samá pozitiva. Zelenou barvu do interiéru nejsnadněji (hned po malování 🙂) dostanete pomocí rostlin, zelených oáz klidu a harmonie.

Rostliny a zdraví

Kdo žije obklopen pokojovými rostlinami, je zdravější! Nevěříte? Pak se nechte přesvědčit. Na každého z nás útočí množství tzv. civilizačních neduhů jako je stres, bolest hlavy nebo únava. Podle podložených studií se tyto obtíže vyskytují v daleko menší míře v místnostech, kde „bydlí“ rostliny. Rostliny totiž mají úžasnou schopnost tlumit zvuky a snižovat hladinu hluku. Samozřejmě, malá rostlina, menší účinky, ale hustě olistěný velký fíkovník zvládne práci „tlumiče“ dokonale.

K dalším výhodám rostlin patří jejich schopnost zvlhčovat vzduch v místnosti. Nejvíce toto oceníme v zimě, kdy ústřední topení nemilosrdně „zpraží“ vzduch v nejednom bytě. Úlohu zvlhčovače nejvíce zastoupí rostliny jako lípěnka africká nebo sleziník, skvělý je také šáchor (bambus).

Pokojovky dokáží i skvěle hubit škodlivé látky, které se do ovzduší uvolňují z nátěrových barev, stavebního materiálu…atd. My je nevidíme, ale ony nám škodí. Pohltit je bravurně dokáže velice odolný zelenec nebo břečťan. Je to až neuvěřitelné, ale z místnosti dokáží odstranit až sedmdesát procent těchto škodlivých látek.

Rostliny v práci

I v pracovním prostředí by měli být květiny samozřejmostí. V klimatizovaných prostorech zlepší kvalitu vzduchu, sníží hladinu hluku a zvýší koncentraci a produktivitu práce. Rozhodnete-li se udělat si pracovní prostředí pomocí pokojových květin příjemnější, volte raději nenáročné druhy jako je kořenokvětka nebo známý tchýnin jazyk, či tlustice. Jsou to rostliny, které přežijou i na méně osvětlených místech, nevadí jim průvan a přežijou i nepravidelnou zálivku.

Příroda na dosah

Do práce a zase domů, supermarket a domů, restaurace a domů. Nechybí vám něco? Aha, příroda, pro nás velice důležitá. Většinu života trávíme mimo ni, vpuste ji tedy do svého bytu. V „zeleném“ bytě se žije o poznání lépe, než v tom kovovém. Nemusíte mít v ruce popsané archy plné studií které vám dokáží jejich pozitivní vliv na kvalitu bydlení. Vyzkoušejte to a sami uvidíte ten rozdíl.

Feng-šuej – kouzelné aranžmá

Jednoduchá filozofie, známá už po tisíce let. Podle feng-šuej, si máte prostředí které obýváte uspořádat tak, aby se vám v něm líbilo. Pozitivní energie proudí prostřednictvím zdravých rostlin přímo k vám, stejně tak jako smutek z květin, kterým se nedaří a uvadají. Energická mapa, pa-kua, rozděluje byt či dům do devíti čtverců, z nichž každý odráží nějakou oblast života. Když v určité oblasti rostlina chřadne, není v pořádku ani ta příslušná oblast života. V mapě najdete i oblasti ze života jako je kariéra, bohatství nebo partnerství. Do jednotlivých oblastí se hodí i různé druhy pokojových květin. Rozhodně toto patří k prastarému vědění a na každém „šprochu najdete pravdu trochu“. Možná se opravdu vyplatí zkusit byt podle feng šuej rostlinami zařídit, abychom měli všechny energie v naprosté harmonii a zbytečně si tak nešlapali po štěstí.

Štítky: , ,

Přidejte komentář