Domov jako klícka


úklid v domácnostiSice se nás sychravé počasí ještě drží, ale snad se také dočkáme sluníčka, které nám zlepší náladu. Bohužel, ale také odhalí zimní nedostatky a prohřešky zimního „zabednění“. Zkrátka je čas na důkladnou domácí očistu. Hlavu ale nevěště, s tímhle „manuálem“ zvládnete vše během jednoho víkendu s přehledem.

Aby šla práce pěkně od ruky

Na to se nejdříve posaďte a vezměte do ruky papír a tužku. Sepište si vše, co byste chtěla stihnout a přesně si ujasněte, kolik času chcete úklidu věnovat. Postupovat můžete buď místnost po místnosti (což je asi nejefektivnější) nebo jeden den vyčistit nábytek, další umýt okna a tak dále. Při plánování také nezapomínejte na ostatní členy rodiny, i oni by měli přiložit ruku k dílu.

Nezbytní pomocníci

Bez těch se prostě neobejdete. Než se do úklidu pustíte, zkontrolujte si, že máte dostatek hadrů, papírových ubrousků na okna, gumové rukavice….Udělejte si i seznam čisticích prostředků, které budete potřebovat. Jistě se neobejdete bez prostředku na okna, prach a leštěnky na nábytek. Svým rukám uděláte radost, pokud si pořídíte kvalitní krém na ruce.

Půjčím si…

Pokud plánujete opravdu důkladný úklid, určitě se vám bude hodit výkonný vysavač na koberce, který je nejen vysaje, ale také vypere. Když už budete prát koberec, tak už i sedačku. A pokud to vezmete opravdu z gruntu, není lepší „blýskač“ na dlaždičky než parní čistič. Že takové vymoženosti doma nevlastníte? To přeci nevadí, půjčte si je. Stačí zapátrat na internetu, kde máte ve svém městě nejbližší půjčovnu. Půjčovné se nepohybuje v žádných závratných částkách. Navíc si k tomu můžete koupit i speciální čističe, které vám práci s přístroje značně usnadní. Nemusíte se ničeho bát, personál půjčovny vám jistě poddá podrobnou instruktáž, jak s přístroji zacházet.

Krok za krokem

S gruntováním začněte v místnosti, kterou využíváte ze všeho nejméně – tedy ložnicí. Uklizená bude nejrychleji a také pořádek v ní vydrží nejdéle. Poté pokračujte do obýváku, dětského pokoje, předsíně a nakonec si nechte koupelnu, WC a kuchyň.

V každé místnosti by mělo platit zlaté pravidlo uklízení. Vždy postupujte od shora dolů. Takže začněte vyčištěním lustru a končete vysátím koberce. Ve všech místnostech nezapomeňte osprchovat květiny, umýt topení, otřít přívodové trubky, vyčistit vypínače i zásuvky od prachu, vytřít skříně… Chcete-li se pustit do třídění skříní a šuplíků doporučuji dělat to večer před tím, než začnete samotný úklid. Přebíráním a tříděním totiž strávíte ne zrovna malou chvíli. Při dnu vyčleněném na úklid dané místnosti by vás to zbytečně zdržovalo.

Vyhlaste válku prachu!

Malá „smítka“ vznášející se ve vzduchu místnosti a usedající všude dokáží pěkně otrávit. Jen je totiž na jedné straně odstraníte, udělá se bílý poprašek za dva tři dny znova. Jak usazování prachu co nejlépe zabránit?

Při utírání prachu používejte raději vlhký hadřík než ten suchý. Nebo si pořiďte speciální prachovku, která využívá princip statické energie. Tím zabráníte tomu, že prach setřete z nábytku, ale on se vzápětí usadí na koberci.

Při úklidu dodržujte systematičnost, ale také si uvědomte, že utírat prach a pak jít hned žehlit je jako nosit dříví do lesa. Manipulace s prádlem je totiž jedna velká prachová exploze.

Větrat, větrat a zase větrat. Nebydlíte-li zrovna u silnice, je to pro vás jen plus.

Koberce, záclony, závěsy, čalounění nebo koberce. To jsou největší „lapači“ prachu v bytě. Jejich pravidelné praní a luxování by měla být velice častá samozřejmost.

Jednou za měsíc byste také měla osprchovat kompletně celou zeleň v bytě.

Přidejte komentář