Feng-Šuej: Dokonalý designér pro váš byt


Ať už přemýšlíte o změně stávajícího interiéru, zařizujete si nové bydlení nebo jen zkrátka cítíte, že v bytě „něco není ono“, zkuste si přečíst o Feng-Šuej. Feng-Šuej dokáže naše obydlí nasytit přívalem pozitivní energie a vyrovnat vztah mezi negativy a pozitivy. Samozřejmě, naučit se celou techniku po přečtení jednoho článku nejde. Minimálně ale uděláte krok správným směrem.

Feng – Šuej nebo-li vítr a voda

Celá teorie vychází z učení moudrých Číňanů, je stará více jak tři tisíce let a jejím dokladem o „funkčnosti“ jsou generace spokojených „provozovatelů“. Vítr je symbolem energie z nebes, voda je zase velice důležitý zdroj energie pro lidský život. Držet tyto dva protiklady ve vzájemné rovnováze pomáhá lidem otevřít bránu do světa harmonie. Harmonie načerpané energií, příjemných lidských vztahů, optimálního zdraví nebo vyrovnanému pohledu na život.

Feng – Šuej v bytě

Má jasný úkol. Uspořádat bydlení tak, aby svým obyvatelům dovolilo cítit se doma dobře. Tedy laicky řečeno. Mocnost barev nezná hranic. Barvy dokáží prostor zmenšit nebo naopak zvětšit. Při pohledu na ně nás dokáží uklidnit nebo naopak rozvášnit. Nikdo více nepracuje s tajemným kouzlem barev jako Feng – Šuej. Základem všeho jsou barvy ukrývající se za pět elementů, těmi jsou dřevo, oheň, země, voda a kov. Tyto barvy se dají více či méně, nebo vůbec kombinovat tak, aby se co nejvíce ovlivnily proudy blahodárné energie „chi“.

Dřevo

Přírodní materiál, který symbolizuje růst a smyslnost. Dřevo symbolizuje zelenou barvu a odstíny hnědé. Tyto barvy nám dokáží dodat pocit vnitřní harmonie a zklidnit mysl. Jejich využití je nejčastěji v místech jako je ložnice, koupelna nebo obývací pokoj.

Oheň

Element, který je rychlý a vzpurný. Jak jinak by se dal vyjádřit než červenou nebo oranžovou barvou. Oheň ovšem na druhou stranu dokáže zahřát, prozářit a osvětlit. Odstíny červené dokáží vyvolat příval energie a vzbudit vášeň. Proto použijte barvy ohně hlavně tam, kde potřebujete cítit teplo a dodat si motivaci. Jejich využití je zvlášť vhodné v pracovnách. Ale pozor na přílišné přesycení červených odstínů. Bohatě postačí výrazné doplňky nebo pruhy barev či tapet na stěnách.

Země

Třetí element země připomíná podzim. Země značí rovnováhu, ale pozor, dokáže zároveň vyživovat i dusit. Pod zemitými barvami se tady ukrývají barvy půdy, písku a plodů. Velice oblíbenými jsou odstíny žluté, meruňkové i růžové. Tyto barevné kombinace nás dokáží velice příjemně uklidnit a vlít nový optimismus do žil. Mysl dokáží „vybičovat“ k tvůrčím myšlenkám a naše chuťové pohárky dokáží skvěle povzbudit. Proto se hodí do jídelen, obývacích pokojů i pracoven.

Voda

Nádherně průzračně jemně modrá až po téměř černou. Takový dokáže být tento živel. Odpovídá zimě v plném proudu. Voda je neustále v pohybu, mění se v jemné kapky i obrovské průtrže mračen. Je zkrátka nevyzpytatelná. Dokáže posílit, spláchnout negativní energii. V přílišném množství však může pěkně vyčerpat, až zničit. V bytě nám tyto barvy pomáhají zamýšlet se nad problémy a vyřešit nesoustředěnost. Oblíbenými barvami jsou v hlavně v koupelnách.

Kov

Studený a chladný. Stejně tak jako sychravé počasí. Z něj na nás dýchá pramálo radosti. Spíše vyvolává pocit sklíčenosti a smutku. Naopak je kov vzácným prvkem, který je čistý a svěží. V barvách ho dokážeme vyjádřit bílou a šedou.

Samozřejmě Feng-Šuej vyžaduje podrobnější znalosti, ale nic vám nebrání vyzbrojit se kreativitou a svým vlastním citem vnést harmonii barev podle této staré metody do vašeho bydlení.

Přidejte komentář