Kdo šetří, má za tři


Zdražování, útočí na nás ze všech stran. Ale kde na to pořád brát? Chytrá žena si poradí vždycky. Kdyby politici hospodařili stejně jak šikovné české hospodyňky, byl by státní dluh hnedka menší.

Jak ušetřit za energie

S pravidelnými měsíčními poplatky toho moc nenaděláte. Inkaso a nájem se zkrátka zaplatit musí. Snahy svého úsilí sklidíte jednou do roka při pravidelném vyúčtování elektřiny, plynu, vody a tepla.

Samozřejmostí by mělo být nainstalovaní úsporných žárovek. Vyplatí se zvláště tam, kde svítíte nepřetržitě. Neustálým zhasínáním a rozsvěcením úspornou žárovku brzy zničíte. Zhasnout tam, kde právě nejste by měl být naučený zvyk.

Místnost vytopená na 22 stupňů a v noci na 19 úplně postačí. Každý další stupeň navíc způsobuje jen větší průvan ve vaší peněžence. Aby topení plnilo svoji funkci, odtáhněte od něj nábytek, který nedovolí teplu prohřát zbytek místnosti. Když odcházíte, ztlumte topení na minimum. Velkou úsporu přináší výměna oken a kompletní zateplení domu. Když nakupujete nové spotřebiče, hledejte na štítku jejich spotřebu energie, vezměte si do ruky kalkulačku a spočítejte si, kolik za životnost spotřebiče ušetříte. Ve finále se vám vyplatí připlatit si za nižší energetickou třídu.

I výdaje za vodu se dají snížit. Místo plné vany se raději sprchujte. Když si čistíte zuby, nenechávejte vodu zbůhdarma téct. Při praní nezapínejte pračku na poloviční náplň. Dnešní prací prostředky nevyžadují ani vysoké teploty, úplně postačí praní prádla na 40 stupňů.

Při vaření, ať už na plynu nebo elektrice se vám vyplatí pořídit si tlakový hrnec, který zvládne uvařit pokrm za kratší dobu. Jistou výhodnou jsou i hrnce stohovatelné na sebe. Uvaříte nad sebou hlavní jídlo i přílohu najednou.

Na jídle se ušetří nejvíc

Položka za jídlo tvoří v rodinných rozpočtech nemalou sumu, ba mnohdy stejně velkou jak pravidelné výdaje za bydlení. Tady se vyplatí pravidelné větší nákupy. Jednou dvakrát do měsíce udělejte podle seznamu větší nákup. Před tím si napište seznam, co budete vařit a co doma dochází. Pak dokupujte jen pečivo. Ušetříte tím zbytečné výdaje za sladkosti a laskominy, které nepotřebujete, ale utratíte za ně zbytečně spoustu peněz. V tomto případě se ani nevyplatí sledovat akční zboží v letácích. Co ušetříte na jedné věci, utratíte za cestu a koupíte k tomu ještě něco, co mají dražší než v obchodě za rohem. Tady zkrátka nula od nuly pojde.

Úklid téměř zadarmo

Při pohledu na ceny čistících prostředků se mi kolikrát podlomí kolena. Na každou místnost něco „spešl“ co ji uklidí „zaručeně nejlépe“. Dříve úklidových prostředků nebylo k dostání tolik a domácnosti nebyly o nic „špinavější“ než v dnešní době. Skvělý levný prostředek na úklid je obyčejná octová voda. Odstraní mastnotu, skvrny, dezinfikuje a dodá lesk.

Spočítejte si, kolik utratíte za různé osvěžovače vzduchu. Opravdu je potřebujete? I tady je možné najít rezervu.

Pojistky, obědy, poplatky za bankovní účty

To jsou také nezanedbatelné částky. Schválně si zkuste spočítat, kolik za ně utratíte. Spousta pojišťoven a bank odměňuje své klienty za věrnost. V kostce to znamená, čím více produktů u jedné společnosti, tím lepší měsíční platby. U bankovních účtů často potom neplatíte vůbec žádné poplatky za jeho vedení.

Výdaje pečlivě plánujte

Všechny rady, doporučení a návody jak ušetřit mají jedno společné a to je pečlivé plánování. Je statisticky podložené, že domácnosti, které si pečlivě plánují své výdaje jsou ekonomicky stabilnější. Není od věci si alespoň jeden měsíc sepsat svoje výdaje a hledat rezervy, které máte.

Štítky: ,

Přidejte komentář