Orchideje: Domácí krásky


Obchody na nás chrlí nepřeberné množství těchto nádherně kvetoucích „krásek“ a vy přemýšlíte jakou z nich si vybrat? Růžovou, bílou, fialovou nebo žlutou? Jen barva u nich důležitá není. V prvé řadě by jste si měli zvolit vhodný druh orchideje, vsadit ji do správného květináče, najít ji u vás doma nejlepší místo a dobře se o ni postarat. Orchidej se vám za ni odmění květenstvím, které potěší každé oko. Pojďte, pomůžeme vám..

Základní kámen úspěchu: Druh orchideje

Zorientovat se na trhu s orchidejemi není nic jednoduchého. V obchodech je k dostání více jak 70 druhů a hybridů těchto krásek. Můžete je pěstovat ve skleníku, venku i v bytě, mají rozmanité tvary květů i listů. Do bytů a hlavně pro „pěstitelky začátečnice“ je nejvhodnější orchidej druhu Phalaenopsis. Dobře zvládá podmínky v sušších bytech s ústředním topením a snese i malé „ pěstitelské přehmaty“. K dostání je v pestré škále barevných odstínů a může mít jeden nebo dva květní výhony. Hybridy Phalaenopsisu jsou k dostání i v „roztomilé“ variantě mini.

RADA: V obchodě si kupovanou orchidej důkladně prohlédněte. Orchidej musí mít zdravé zelené listy, bez černých stop či zažloutnutí. Kořeny by měli „vylézat“ z obalu. Orchidej by měla být vsazena do průhledného květináče bez stop po mechu.

Tady bydlím já! Tvá orchidej.

Aby byla orchidej opravdu dekorativním prvkem vaší domácnosti, musíme ji vybrat správný květináč. Obecně by měl být vyššího trychtýřového tvaru, v dolní části propustný. Lepší je vybírat květináč s podmiskou, do kterého orchidej přesadíme. Pouze hezké obaly bez podmisek orchidejím obecně nesvědčí. Zeminu určenou pro orchideje seženete bez problémů v každém zahradnictví. Orchidej se přesazuje v jarních měsících a to když kořeny zabírají podstatnou část květináče.

RADA: Při přesazování dejte na dno květináče nalámaný polystyren. Skvěle tím zabráníte přemokření.

Kvalitní péče = velká odměna

Vybrali jsme si v obchodě zdravou, nádherně barevnou orchidej (Phalaenopsis), k ní jsme si dokoupili květináč designově ladící s interiérem bytu a přesadili ji. A co dál? Musíme ji vybrat správné místo. Druh Phalaenopsis patří mezi milovníky sluníčka. Nejvíce ji bude vyhovovat slunný parapet (nevadí ani když je nad ústředním topením). Pozor jen na polední sluníčko, aby orchidej nespálilo. Orchideji zalévání moc nesvědčí, má raději „koupel“ a to buď v dešťové nebo alespoň odstáté vodě jednou za týden až deset dní. Orchidej necháme okapat a dáváme pozor, aby voda nezůstala uprostřed listů v tzv. srdíčku. Orchideji uděláte radost i hnojením v době květu. Na výběr máte z bohaté nabídky hnojiv určených speciálně na orchideje. Vhodné je otřít listy od prachu, bohatě stačí směs obyčejného piva a vody. Orchideje nemají rády rosení, v létě jim do podmisky vložte kamínky s vodou, které zvýší vlhkost vzduchu. Pozor, aby nestály ve vodě samotné kořeny. Správnou péčí bude kvést Phalaenopsis až půl roku. Po odkvětu neseřezávejte výhon úplně, ale až nad třetím očkem, z něj Vám vyroste další postranní květní výhon.

Vypěstujte si vlastní orchidej

Orchideji se u Vás daří, krásně kvete, rostou nové a nové listy? Pak se můžete těšit na malou „odměnu“. Z Phalaenopsisu vyrážejí malé rostlinky tzv. adventivní. Ty nechte „u maminky“ alespoň tak dlouho, dokud nemají tři kořeny a to minimálně pět centimetrů dlouhé. Pak „miminko“ odstřihněte a zasaďte do substrátu a malého průhledného květináče.

Přidejte komentář