Pořiďte si domácí zvířátko


Co kdyby vás bylo doma o jednoho víc? Samozřejmě tím nemyslím hned pořízení miminka, ale co takhle zvířátko? Nejste si úplně tak jisté? Pak se začtěte do následujících řádků.

Kočičku nebo pejska?

Dvě nejoblíbenější domácí zvířátka. Zažijete s nimi spoustu zábavy a veselých zážitků, i když jejich pořízení je poměrně důležitý krok, u obou mějte na paměti, že si pořizujete „závazek“ minimálně na patnáct let dopředu.

Chceme štěňátko!

V první řadě by při výběru měla hrát prim rasa pejska. Do bytu asi německý ovčák nebude to pravé ořechové a naopak na zahrádku jako hlídač se srnčí ratlík asi také příliš nehodí. Při výběru rasy buďte důkladní. Každá rasa má svoje pro a proti. Zvažte také věk svých dětí, možnost frekvence venčení, zda chcete mazlíčka nebo „pořádného hafana“. Výběr pejska je zkrátka zodpovědný krok. Proto svolejte rodinnou radu a prodiskutujte své názory.

Kočka je osobnost

Méně náročná je kočička. Nepotřebuje venčit, velice dobře přivyká samotě (při odchodu do práce) a přesto je velice přítulná kamarádka. Kočku však na rozdíl od psa nevycvičíte. Musíte počítat s tím, že si domů přinášíte osobnost a málo kdy víte, co z přítulného koťátka vyroste. Jestli dravá šelma nebo požitkářská „gaučovka“.

I hlodavci jsou milí

Pokud se necítíte na pejska ani na kočičku, pak popřemýšlejte o malém hlodavci. Stačí vám klec, prolézačky, krmení a pítko. Pokud se nebojíte, že vám nepřiměřeně vyroste, zkuste zakrslého králíčka nebo morčátko. Oba jsou učenliví a velice milí společníci. Nebo například osmák. Maličké zvířátko, které se dá velice snadno ochočit. Stačí trocha trpělivosti a času a máte doma chytrého kamaráda, který přiběhne na zavolání. Neméně chytrý je podkan nebo činčila.

Rybičky, želvičky a spol.

I tyto zvířátka lze považovat za mazlíčky. Sice se s nimi nepomazlíte v tom pravém slova smyslu, ale uklidňující pohled do akvária, kde plavou pestrobarevné rybky uklidní mysl téměř dokonale. A želvička zase dokáže se zaujatým pohledem „hltat“ vyprávění našich problémů.

Zvíře = devastátor bytu

No, samozřejmě že i s tím musíte počítat. Štěně toho zničí víc než koťátko. U králíčka zase hrozí kousání elektrických kabelů. Při útěku křečka nebo osmáka z klece zase můžete počítat s dobrodružným lovením a okousání všeho co se mu postaví do cesty. Snad jen u rybiček se žádného velkého „nervového rozhoupání“ bát nemusíte.

Péči potřebujeme všichni

Něž si jakékoliv zvířátko rozhodnete přinést domů, měli by jste si o něm zjistit všechny dostupné informace a na jeho příchod se náležitě připravit. I té nejmenší rybičce musíte přichystat „příjemný domov“. Také není dobré si zvířátko přinést domů a hned od něj odejít. Alespoň pár dní vaší přítomnosti si zaslouží a vy si navzájem na sebe zvyknete.

Když vás trápí alergie

Pokud by jste jako domácího mazlíčka brali téměř cokoliv, ale alergie na srst vám moc možností nedává, co takhle variantu naháčů. Téměř „nahého“ si můžete pořídit pejska, kotě i morče. Samozřejmě nehrozí alergie na rybičky nebo na želví krunýř .

Je to závazek, který obohatí

Samozřejmě, každé zvíře potřebuje péči a naši pozornost. Ale u zvířat se nám to bohatě vyplatí. Ze štěněte vám vyroste nerozlučný kamarád. Z koťátka vyroste kočka, která vycítí vaši náladu a navíc vám její monotóní předení pomůže k psychické rovnováze. Každé němé tváři můžete vylít své srdíčko sdílet s ním radosti i starosti všedního života. Kdo je obklopen zvířaty, žije zkrátka daleko plnohodnotnější život. Vždyť je přeci příjemné vědět, že na vás doma někdo čeká a potřebuje vás.

Štítky: ,

Přidejte komentář