Praní prádla: Větší než malá věda


Zná to každá žena, hlavně ty co mají jedno, dvě, tři a více dětí. Každý den ji zapneme minimálně jednou a nadáváme, jak to, že se ten či onen flek nevypral. Také se v tom poznáváte? Mít bílé prádlo opravdu bílé, neoprané barvy a trička samý flek je opravdu malá chemická věda.

Jaký prášek?

Trh s pracími prášky nabízí opravdu velký počet pracích prášků, gelů, odstraňovačů skvrn, aviváží, škrobících či zjemňovacích přípravků. Televizní reklamy na nás chrlí, že ten popřípadě onen je zaručeně nejlepší. Kamarádka něco používá, doporučí, Vy vyzkoušíte a zjistíte, že Vám nevyhovuje. Při výběru se řiďte jednoduchými pravidly.
Na bílé prádlo vybírejte ten, který je na něj určený. Označení white nebo bílé prádlo Vás navede. Opravdu to není zbytečné. Pokud bílé prádlo vyperete jednou v přípravku na barevné, většinou se nic nestane. Opakovaným praním Vám však zažloutne. Prášky na bílé prádlo zaručují jeho stálou bělost.
Na barevné prádlo vybírejte z označení color. Pracím přípravkům na barevné prádlo bude chvíli trvat, než syté barvy opere do odstínů o něco bledších.
Pokud váháte, jestli zvolit prášek nebo gel, záleží jen na Vás. Prášky se dávají do šuplíků praček, gely se vkládají přímo do bubnu praček, lépe se rozpouští a nehrozí u nich, že Vám na prádle zůstanou „mapy“.

Je to o teplotě?

Na „šedesátku“ by jste měly prát prádlo bílé. Na „čtyřicítku“ prádlo barevné a na jemné prádlo jako je vlna, krajkové prádlo apod. si zapněte „šetrný“ program. Na vyvářku, tedy „devadesátku“, se perou, alespoň občas, ručníky a utěrky.
Dnešní prací prostředky však už reagují na nižší teploty. Pokud tedy prádlo není extra špinavé, stačí zapnout „přežbleptávací“ program, který šetří čas i energii. Do půl hodiny máte vypranou celou pračku. Používání „předpíracího“ programu je taky zbytečné. Pokud prádlo potřebujete namočit, stačí ho dát do pračky, přidat prášek či gel a zapnout. Pračku necháte napustit vodu, dvakrát, třikrát otočit a pračku vypnete i s vodou v bubnu. Prádlo můžete nechat do rána a pak zkrátka jen doprat.

Vůně i snadné žehlení

Za skvělou vymoženost dnešní doby, snad většina z nás považuje aviváže. Nejen že krásně voní, ale navíc je po nich prádlo krásně měkké. Některé obsahují i látky, které usnadňují žehlení. Prádlo pak stačí jen správně pověsit, uschlé hezky složit a jde to i bez žehličky :-).

Opomíjený škrob

Na ten se v dnešní době zapomíná a vůbec nechápu proč. Nemusíte hned škrobit ručníky, utěrky nebo spodní prádlo. Ale nikdy nevypadá čistě pověšená záclona tak, jako když je mírně naškrobená. Krásně drží tvar a navíc si udržuje krásně bílou barvu.

Šílené fleky

Flekům na prádle se neubrání snad žádná z nás. Nemusíte hned kupovat různé odstraňovače skvrn. Bohatě si vystačíte s tím, co máte doma.
Červené víno odstraníte z oblečení trochou obyčejné soli.
Na fleky od žvýkačky stačí přiložit obyčejný piják a přejet horkou žehličkou.
Mastný flek z oblečení dostanete pomocí jaru na nádobí.
Čmáranec od propisky nebo fixy dostanete z oděvu pomocí lihu a vody.
Spálený flek, ne tedy úplně na troud, ale např. od moc rozpálené žehličky, zkuste přetřít půlkou syrové cibule a dát do studené vody. Pokud máte flek na bílém prádle, smíchejte peroxid vodíku (jednu čajovou lžičku) a kapku čpavku do 2decilitrové sklenice vody. Stejně namíchaný „elixír“ pomůže odstranit i zelené fleky od trávy.
Rez z oblečení Vám pomůže odstranit citrónová šťáva.
Pokud se Vám nechce experimentovat s domácími zásobami, pak většinu fleků z prádla skvěle odstraní obyčejné žlučové mýdlo, které koupíte v drogerii za pár drobných.

Štítky: , ,

Komentáře k “Praní prádla: Větší než malá věda”(jeden komentář)

  • anonym:

    přežblechtávací program ?????? panebože co to je?? a prát na 90 je úplně zbytečné a navíc které prádlo se vůbec může vyvářet? dnes už asi žádné :))

Přidejte komentář