Pravda o péči o pravou kůži. Jak se k ní chovat, aby vydržela dlouhé roky?


Říká se, že není nad pravou kůži. Kvality přírodního materiálu potvrzuje neutuchající zájem i v době, kdy je k dostání mnoho levnějších náhražek. Kromě osobitého vzhledu je velkou výhodou dlouhá životnost. Výrobky z kůže vydrží opravdu dlouho – nepraskají a zachovávají si původní tvar. Na druhou stranu koluje mnoho mýtů ohledně náročné údržby či o tom, že se znehodnotí při styku s vodou. Jak je to s kůží doopravdy?

Kůže a voda

Skutečně by byly kožené peněženky tak oblíbené, kdyby byly po kontaktu s vodou automaticky zralé „na odpis“? Jistěže ne. Kůže zmoknout může, jinak by se z ní nevyráběly bundy a boty. Dlouhodobé namáčení jí samozřejmě nesvědčí a stejně tak ani vysoušení fénem či na rozžhaveném topení. Kožené výrobky vždy nechte důkladně uschnout při pokojové teplotě tak, aby na ně proudil vzduch.

Kožené peněženky jsou velmi odolné.

Kůže a slunce

Co však kůže nemá ráda, jsou ostré sluneční paprsky. V případě dlouhodobého působení ztrácí pružnost, vysychá a bledne. Proto si dobře rozmyslete, kde umístíte sedací soupravu – pokud na ní bude přes okno každý den pražit sluníčko, příliš dlouho vám v původním stavu nevydrží.

Kůže a skvrny

Nehody se stávají, a když se vám podaří potřísnit kožený předmět, na nic nečekejte a snažte se z povrchu odsát co nejvíce tekutiny pomocí měkkého savého hadříku. Vyhněte se agresivní čističům a inkriminované místo příliš nedrhněte. Kůži byste tím nijak nepomohli, spíše ji ještě o něco více poškodili.

Praktická leštící pěnová houbička na kůži.

Zásady správné péče

Vzhledem k povaze kůže (jedná se o poměrně jemný materiál) je vhodné používat přípravky, jako jsou speciální čisticí pěna, impregnace a kondicionéry. Pravidelnou péčí lze životnost kožených výrobků výrazně prodloužit. Důkladně impregnovaná dámská kožená peněženka si velmi dlouho zachová původní vlastnosti a neohrozí ji voda ani nečistoty. Bude vypadat skvěle i po letech a vykouzlí vám úsměv na rtech vždy, když ji vezmete do ruky.

Přidejte komentář