Retro je v kurzu


Vůně starých časů se začíná do našich domácností vracet jako bumerang. Tak jak jsme se dříve zbavovali nepotřebného „haramparádí“ a následně toužily po věcech nových, neopotřebovaných a neokoukaných, tak nastala doba, kdy se karta obrátila přesně naopak. „Prolézáme“ bazary, vetešnictví, bleší trhy a hledáme v nich věci „s duší“. Ta totiž těm dnešním, moderním, chybí.

Patina a spol.

Pokud hovoříme o nábytku s duší, je to vše, co není kovové, studené a odlehčené. Patří sem klasický dřevěný nábytek, který zdobí vyřezávané oblouky či ornamenty, doplněné nádherným kováním dveří nebo šuplíků. A materiál? No samozřejmě dřevo. Nábytek našich (pra)babiček už se většinou nedochoval ve stoprocentním stavu. Proto je důležité ho kvalitně ošetřit a to hlavně proti červotoči. Je-li i nátěr oprýskaný a necelistvý, můžete lak odstranit louhováním. Postupů jak na to najdete spoustu. Menší věci zvládnete sami, ty větší je lepší svěřit do rukou odborníků. Máte-li „surový“ výrobek, můžete s ním nakládat jak uznáte za vhodné. Nejlépe získá takový „restaurovaný“ kousek na kráse, pokud dřevo pouze namoříte. Chcete-li zdůraznit jeho starý vzhled, můžete mu ho dopřát pomocí patiny. Oblíbená je i bílá klasika. Skvělé na těchto „úlovcích“ je jejich variabilita. Nemusíte mít celý dům či byt zařízený nábytkem v tomto stylu. Jedna stará věc dokáže ladit oku i v ryze moderním interiéru.

Srdce domova

Srdcem domova je kuchyň, o tom není pochyb. K retru bezpochyby patří klasický kredenc s malovaným porcelánem a háčkovanou krajkou , kostkované utěrky, zdrobené chňapky, váha s závažíčky (decimálka)a kameninové či lité hrnce. Zařídit kuchyň v takovémto stylu dá opravdu „fušku“. Těžko si ji necháte vyrobit na zakázku. Práci si můžete usnadnit díky velkým obchodním řetězcům, které nabízejí pěkné „napodobeniny“ vyrobené z poctivého dřeva s replikami původního vybavení. Nutno říci, že si při takovémto výběru sáhnete hlouběji do peněženky. Variantou číslo dvě je možnost „stavět“ si takovou kuchyň hezky postupně a originálně. Bohužel, se vám všechno asi nepodaří sehnat hned, zato máte o zajímavého koníčka postaráno.

Společně s….

S kým čím, s romantickým něžným stylem, který k nám došel ze středomoří. Náš starý styl si s tím středomořským vyloženě rozumí. Stejně tak by se daly najít souznící prvky ve Skandinávských zemích. Barevně v těchto stylech převládá bílá, béžová, krémová, modrá, růžová a hnědá (tóny dřeva). Z materiálů hraje prim jak jinak než dřevo, pak kámen s mírnými stopami kovu. Barevnost doplňků je v drtivé většině tón v tónu.

Doplňky jsou…

„vyňuňané“, nenapadá mě jiný vhodnější název. Pod vázičku patří pečlivě naškrobená dečka s až neuvěřitelně malými očky. Na polštářích je spousta krajek a volánků. Velice se k tomuto stylu hodí háčkované či pletené potahy. Stejně tak jako měly naše babičky, patří do ložnice na pečlivě ustlanou postel přehoz. Něžný, romantický přehoz, který je až škoda sundávat. Na stůl patří ubrus a rozhodně ne umělý nebo nemačkavý, ale bělostný, ozdobený pečlivě vyšitými vzory.

Takovýto styl patří ke klasice. Z domácnosti zařízené v takovémto stylu na vás dýchne teplo, klid a pohoda. Tady se snoubí krása starých časů se současnou hektickou dobou. Nemusíte být zrovna bytovým designérem, abyste takovou to krásu nekritickým pohledem zhodnotili a možná i zavzpomínali na staré časy.

Přidejte komentář