Správná hospodyně po celý rok


úklid v domácnostiDomácnost a péče o ni je neutichajícím kolotočem. Nikdy si neřeknete tak a je hotovo. Správná hospodyně se dá jednoduše přirovnat k top manažerce, která díky plánování a dobrému časovému rozvrhu stihne všechno včas. Denní rituály jsou specifické pro každou domácnost, avšak roční rozvrh větších prací si můžete s klidem naplánovat dopředu.

 

Leden – všechno pryč

S nástupem nového roku „vdechněte“ svému bytu nový impuls. Využijte dlouhých zimních večerů, kdy je ideální čas na přebrání přeplněných skříní. Oblečení vytřiďte. Co jste na sobě neměli déle jak rok, to vyhoďte, popřípadě darujte na charitu či odvezte do sběrných kontejnerů. To samé platí s doklady. Účtenky, zaplacená inkasa, dopisy od pojišťoven a bank…to vše si srovnejte. Uvidíte, jak se vám na začátku roku uleví.

 

Únor – zima je dlouhá

Vrhněte se na přerovnání knihovny. Kromě toho odstraňte prach z vazeb knih. V knihovně si nechte jen takové knihy, které vás oslovují. Zbytek „pošlete dál“ a odvezte je do antikvariátu. Za utržené peníze si hned pořiďte knihu novou, s tou vám zimní večery utečou jedna báseň.

 

Březen – jaro se blíží

Sice plíživě, ale přeci. Aby mohlo sluníčku pohodlně vstoupit do vašich domů a bytů vrhněte se na čistění oken. Není lepšího přípravku, než je ocet. V poměru 1:1 s vodou vám okna pomůže vyčistit s minimem času a bez „kocourů“.

 

Duben – není jen apríl

I okenní parapet se může změnit v poklad. Vrhněte se na výsev bylinek. Vyšperkujete s nimi nejen kuchařské umění, ale i dodáte potřebné vitaminy po dlouhé zimě. Zelená barva v každé kuchyni dodá impuls nové pozitivní energie.

 

>Květen – prázdniny se blíží

A vy jako schopná top manažerka to víte. Naplánujte rodinnou dovolenou a dětem jejich volný čas. Využijte akčních nabídek, prolustrujte nabídky dětských táborů, dohodněte s babičkami volné termíny hlídání. Díky včasnému plánování si prázdniny užijete.

 

Červen – zahrada v rozpuku

Zkontrolujte stávající zahradní nábytek, popřípadě se porozhlédněte po nákupu nového. Bazén by měl projít „předsezóním“ servisem a nutnou údržbou. Nejinak na tom není i gril.

 

Červenec – výmalba nutná

Co takhle nově vymalovat? Není lepšího období než první prázdninový měsíc. Stačí víkend a vy budete obývat zbrusu nový obývací pokoj či ložnici. Pokud máte naplánovanou rozsáhlejší rekonstrukci, je červenec nejvhodnějším měsícem k její realizaci.

 

Srpen – čas sklizně

V srpnu je ideální čas na zavařování, výrobu marmelád či kompotů. S „návalem“ nových potravin nezapomeňte na úklid špajzu či potravinové skříně. Vše vytřete a urovnejte. Hned budete mít dostatek místa na nové zásoby a přehled o tom, co potřebujete dokoupit.

 

Září – hurá do školy

Obchody jsou dosti zásobené, tudíž přípravu do školních lavic nechte až na den, kdy vaše dítka opět prvně usednou do školních lavic. Zbytečnou přípravou v předstihu si zajistíte jen spoustu přebytečných školních pomůcek uložených v šuplíkách.

 

Říjen – zima se blíží

Objednejte revize topidel a kominíka na vyčištění komínu. Popřípadě objednejte opraváře, aby opravil před topnou sezónou všechny zjištěné závady. Jen tak si zajistíte „teplo rodinného krbu“ po celou dlouhou topnou sezónou.

 

Listopad – vánoce se blíží

Během listopadu si sepište seznam a nakupte veškeré vánoční dárky, včetně balicího papíru. Dárky zabalte a ukliďte. Zajistíte si tím tak klidný průběh adventního času. To platí i o vánoční výzdobě, kterou přeberte a dokupte nové kousky.

 

Prosinec – královna kuchyně

Začátkem prosince napečte vánoční cukroví. Stanovte si pevnou dobu, za kterou vše stihnete. Pak už jen zbývá sepsat seznam potravin, které nakoupíte před vánočními svátky.

Přidejte komentář