Tradiční Vánoce


Opusťme na chvíli komerční rovinu Vánoc a pojďme se zaměřit na to důležité a opravdové. Na to, co dělá Vánoce Vánocemi.

Vánoce jsou především o tradici, jsou to svátky lásky, klidu a míru. Svátky, při kterých se má sejít celá rodina i přátele a strávit nějaký čas pohromadě. Vánoce jsou způsobem, jak uniknout před každodenním shonem a moci se na chvíli uvolnit a vydechnout v rodinném kruhu a příjemné atmosféře.

Je sice pravdou, že Vánoce mají být časem, během kterého se chováme nesobecky a ignorujeme drobné neshody, ale hlavním motivem Vánoc by zkrátka neměly být dárky. Mnohem důležitější je tradiční role Vánoc. Vánoční svátky by byly bez tradic jako rybí polévka bez kapra.

Mám ráda všechny svátky, ale na Vánoce mám z dětství ty vůbec nejhezčí vzpomínky, na to jak jsem s kamarády stavěla sněhuláka, jak jsem mamince pomáhala zdobit stromeček nebo na to, jak jsem babičce pomáhala s pečením vánočního cukroví. Pamatuji si, že pečení mě dost bavilo, ráda jsem se patlala s těstem, ale co jsem měla vůbec nejraději, bylo zdobení perníčku, i přesto že jsem nebyla žádný velký umělec a mé perníčky by vypadaly možná lépe bez mého zásahu, moc mě to bavilo a o to během Vánoc jde především. Proto vám radím, zapojte děti do běhu Vánoc a zanechte jim na tento čas ty nejhezčí vzpomínky.

Pro Vánoční inspiraci vám tu ve zkratce napíšu recept na mé oblíbené perníčky.

Ingredience:

–          50gm másla (Hera)

–          280gm hladké mouky

–          150gm cukru moučka

–          1 vejce

–          1 lžíce perníkového koření

–          2 lžíce medu

–          1 lžíci jedlé sody

–          3 lžíce rumu

–          1 lžíci kakaa

Postup:

1. Do misky postupně připadáváme mouku, cukr i Heru, po důkladném promíchání přidáváme další ingredience, opět prohněteme a postupně vytváříme hladké těsto.

2. Poté jej postupně rozvalujeme (tloušťka asi 3 mm) na pomoučeném pultě a vykrajujeme vánoční symboly, které následně pokládáme na plech a dáme péct. Jak vidíte, není na tom nic složitého, tak nechte vaše děti, aby vám s tím pomohly.

Pokud vás tento recept zaujal a chtěli byste umět uvařit i polevu na zdobení perníčků nebo třeba  více Vánočních receptů jak na pečení tak i vaření, nemusíte hned kupovat novou kuchařku, stačí navštívit nějakou kvalitní online kuchařku, já například doporučuji web: receptynakazdyden.cz

Přidejte komentář