- Zinnia - http://zinnia.cz -

Úvaha nad vánočními dárky

Nedávno jsem vám předali pár rad ohledně výběru vhodných vánočních dárků, na tuto problematiku se podíváme v dnešním článku znovu, ale trochu jinak.

Časy vánočních nákupů nastávají často o teplých letních dnech – dárky je nutno vybírat s předstihem, abychom se vyhnuli davům proudících lidí, jež na poslední chvíli shánějí dárky pro své blízké a milované. Pro mnohé jsou právě dárky to nejkrásnější na vánocích, ale jiní díky nim trpí…

Nejvíce však naše peněženka. Bankovní účet zeje prázdnotou, půlroční úspory mizí v nenávratnu a náš účetní se pomalu připravuje na sebevraždu ze zoufalství. Obdarovat blízkou rodinu, přátele, kolegy, každého inovativním dárkem, to dá vskutku práci. Manželce dáme např. bytový textil [1], bratrovi koupíme basu piva, a sympatické kolegyni kvalitní víno.

Nejde však jen o cenu dárku. Jde hlavně o emocionální vjem, který vyvolá při předávání. Pokud je obdarovaný rád, že dostává dárek ještě předtím, než ho uvidí, pak je jisté, že bude spokojen. Jestliže se však ostýchá dárek přijmout, či ho snad téměř odmítá, pak ani ten nejtrefnější dar nikdy nevyvolá upřímný úsměv na jeho tváři.

S lidmi, co ještě příliš neznáte, avšak je stejně chcete obdarovat, není od věci dohodnout si cenový limit pro dárek – aby se nikdo necítil špatně, že daroval příliš levný dárek, protože dražší si dovolit nemohl.

Pamatujte si jedno – ať už darujete nový notebook, předáte květinu s psaníčkem, dáte šampaňské nebo prostě jen koupíte ten ubrus [2] se vzorem, který se vaší manželce tak moc líbil, dárek musí vždy pocházet ze srdce.