Vánoce přede dveřmi


Štědrý večer nastal….tak začíná nejoblíbenější koleda českého národa. Ano, ta nejkrásnější doba v roce se už plíživými krůčky nedočkavě blíží. Za pár dnů nám na okno zaklepe ten pravý nefalšovaný advent, pak Mikuláš a poté už jen nedočkavé otvírání okýnek adventního kalendáře, než nastanou ty pravé nefalšované svátky. Krásná doba, bohužel ale i hektická. Takže seznam a tužku do ruky, protože štěstí přeje připraveným.

Rozehřátá trouba…

Hospodyňky pozor, doba pečení je tady. Prolistujte si knihu receptů, vyberte pět (odvážné více) druhů vánočního cukroví a sepište si potřebné suroviny do posledního puntíku. Nezapomeňte ani na suroviny, potřebné k plnění cukroví. Předejte tak situaci, kdy vám těsně před obalováním vanilkových rohlíčků dojde moučkový cukr apod. Na pečení si vyhraďte jeden celý den (a druhý na zdobení). Krabice s vánočním cukrovím naskládejte na chladné místo a pak jen chraňte vlastním tělem, aby vám do Štědrého dne vydrželo.

Ani smítko prachu…

Pcha..a kdy to asi tak stihnout, že. Věřte, že Ježíšek vás navštíví, i když nebudete mít uklizené a vytřené skříně. V romantické záři svíček vypadá každý byt uklizeně. Chcete-li přeci jenom tradici vánočního úklidu dodržet, věnujte mu nanejvýš jeden víkend. Co nestihnete uklidit, přebrat nebo vyčistit, jistě vydrží do jarního úklidu.

Nádherná výzdoba

Jistě i vy se rády touláte a prohlížíte si nazdobená okna a balkony. Neodpírejte si tuto radost ani doma. Se začátkem adventního období na ní začněte pracovat. Příchozí návštěvy (i vy samotné) jistě neprojdete bez povšimnutí kolem vstupních dveří, když na nich bude vyset pěkný adventní věnec. Buď můžete věnec koupit, nebo ještě lépe si ho vyrobte. Jeho výroba se může stát i pěkným odpoledním zážitkem pro celou rodinu. Máte-li děti, odnesou si do dospělosti pěknou vzpomínku. Aby výzdoba nepůsobila příliš „přeplácaným“ dojmem, drže se zásady, kde platí heslo: Méně znamená více. Výzdobu celého bytu drže v jednom stylu. A je úplně jedno, jestli uznáváte moderní červeno-zlatou výzdobu nebo přírodní jmelí a sušené pomeranče.

Dárky

Hlavně pro děti neuvěřitelný „tahák“ Vánoc. Vždyť na štědrého Ježíška se těší celý rok. Už teď napište společně „ježíškovský“ dopis. Jistě si trochu toho rozmazlování o vánocích zaslouží. Nic se však nemá přehánět. Večer v klidu si samy proberte přání svých ratolestí a posuďte co stojí za to koupit, co ne. Dárky pak můžete rozdělit mezi okolní babičky a dědečky, kteří budou za zaručený tip, co udělá jejich vnoučátkům radost, jistě vděční. A co my dospělí? No, jistě jste s postupnými přibývajícími roky přišli na zajímavou věc. Lepší než dárky dostávat je rozdávat. Tak začněte přemýšlet, co by manželovi, mamince, sourozenci nebo tchyni udělalo radost. Nejde tady o finanční nákladnost dárku, ale o to, že víte, co dotyčnému udělá radost.

Sladkou tečkou…

na závěr je nádherně prostřený štědrovečerní stůl. Jak ho krásně prostřít, byste si měly rozmyslet co nejdříve. Ke kouzlu Vánoc rozhodně patří elegance, třpyt a lesk. Na vánočním stole si dopřejte „honosnější“ stolování. Dopřejte si ubrousky se sponama, „sváteční“ skleničky i porcelán, nablýskané příbory, svícny a v poslední době moderní organdu (bavlněná tkanina s lesklým povrchem). Klasické a mnohdy i složitě vyšívané ubrusy právě organda vystrnadila z výsluní. Jistě uděláte každému členu domácnosti radost, když na stůl vedle talíře připravíte obálku (nebo pytlíček) buď s malým dárečkem (děti budou nadšené) nebo s pár milými slovy. Při stolování nezapomínejte na tradice, takže šupinu pod talíř, v žádném případě lichý počet osob u stolu a pro nečekaného hosta jste prostřela?

Přidejte komentář