Víte, jak se natírá fasáda?


Máte pocit, že váš dům již nevypadá jako dřív? Je-li příčinou stará a vydrolená fasáda, oblečte jí do nového kabátku. Čerstvý nátěr udělá své, ale jak docílit perfektního výsledku, když s natíráním fasády nemáte žádné předchozí zkušenosti? Připravili jsme pro vás manuál se všemi důležitými kroky.

Následující postup prozradili natěrači z řemeslnického cechu EKOMPLEX, o kterém jsme se v minulosti zmínili v tomto článku.

Kontrola a vyčistění podkladu

Prvním krokem je kontrola podkladu. Pokud po projetí rukou přes fasádu omítka spadne nebo se vám zbarví ruka, pak je silně křídová.

Pomocí lepicí pásky zjistíte nosnost podkladu, a to tak, že plochu lehce poškrábete odlamovacím nožem. V případě, že po odtržení zůstanou na pásce kousky starého nátěru, není nosný a budete ho muset odstranit.

 

Nátěry fasád není vhodné provádět na nevyčištěné povrchy. Spoustu práce vám ušetří vysokotlaký čistič, pomocí kterého odstraníte prach a případné nečistoty. S mechem a řasami si poradí vhodně zvolené čisticí prostředky, případně kartáč.

Oprava prasklin a prověření savosti

Chcete-li, aby fasáda vypadala jako nová, budete muset opravit nebo odstranit všechny díry, praskliny a skvrny.

Nedílnou součástí procesu malování domů je také prověření savosti fasády. Použijte k tomu mokrou houbu – nasaje-li vodu, nevyhnete se penetraci. Aplikujte ji štětkou nebo plochým štětcem a až poté začněte s nátěrem.

A jde se natírat…

Malířské práce začněte u vnitřních a vnějších rohů. Fasádní barvu pro základní nátěr lze zředit 5 – 10 % vody. Zároveň do ní můžete přidat přípravek proti tvorbě plísní a řas. Fasádní barva se používá také na mezivrstvu.

Posledním krokem je aplikace vrchního nátěru nezředěnou barvou. Měla by probíhat ve třech krocích, a to tak, že barvu nejprve rozetřete podélně, napříč a nakonec opět podélně. Vyšší krycí síly dosáhnete tím, že jednotlivé pásy natřete stylem vlhký do vlhkého.

Přidejte komentář