Vyrovnaný rodinný cash-flow
Každá rodina má finanční prostředky, s kterými měsíc co měsíc musí vyjít. Bohužel více jak polovina rodin se vymyká statistikám, co se týče průměrného rodinného rozpočtu. Můžete se tvářit sebevíc vyrovnaně, ale finanční otázka patří k těm méně příjemným partnerským tématům. Zkrátka peníze jsou ve společném soužití až na prvním místě. Je-li jich tak akorát nebo dokonce méně než je nutné, stávají se středem hádek či dokonce rozchodů.
Pravidla od začátku
S budoucím partnerem byste si finanční otázku měla vyřešit hned na samém začátku soužití. Je určitě dobré, stanovíte-li si určitá „partnerská finanční pravidla“. Ve své podstatě můžete vsadit na tři modelové situace a vybrat si tu, která je pro vás nejpřijatelnější.
Finanční prostředky můžete mít na jednom společném účtu
Dříve naprosto samozřejmá věc. Dnes se tato varianta u párů hledá opravdu nesnadno. Jistou nevýhodou je pro „moderního“ jedince ztráta finanční svobody. Vidíte nejenom své společné příjmy, ale také nákupy toho druhého. Snadno se v jednom z vás může probudit pocit, že ten druhý utrácí daleko více a „spotřebovává“ tím tak finanční prostředky na vašem společném účtu. Pro partnerskou hádku „ideální“ téma.
Tento model jednoho účtu je však i jistou známkou toho, že si navzájem věříte, chcete spolu být a vytvářet společné hodnoty. Stejně tak, jako máte přehled o společných výdajích, máte přehled i o příjmech. Ve vztahu je toto známkou stoprocentní důvěry.
Já mám, ty máš a my máme
Střední cesta, která se stala trendem dnešní doby. Já mám svoje peníze, ty máš svoje peníze. Pojď, sedneme si a spočítáme, kolik každý z nás bude posílat na náš společný účet. To co mě nebo tobě zbyde na účtu, je takové „kapesné“, s kterým si může každý z nás nakládat, jak uzná za vhodné.
Na první pohled ideální varianta, na ten druhý už je to horší….Často vám zůstane utajeno, kolik druhý z partnerů vydělává, jestli dostal vánoční prémie či se naopak neplácá v dluzích. Kapitolu samu pro sebe tvoří i troje bankovní poplatky. Varianta selhává v té chvíli, kdy zůstane partnerka na mateřské dovolené a její „příjmy“ se tak smrsknou na zanedbatelné minimum.
Já mám a ty máš
Varianta vhodná tak na začátek vztahu. Já mám svoje, ty máš svoje a ve všem společném jedeme hezky půl na půl. Varianta, která dominuje především u lidí, kteří se stůj co stůj nechtějí vzdát své nezávislosti. Nevím, jak dlouho může bavit partnery brát si všude účty a vše dělit stejným dílem. Jedno je jisté, tato varianta je dlouhodobě neúnosná. Ve společném soužití nejde dělit na půl každá koupená maličkost.
Ministr financí
A zvolen by měl být jednohlasně a to alespoň na jeden rok, pak může svoji funkci předat svému zástupci. Jednoduše řečeno, každá rodina by měla mít jednoho správce financí, který kontroluje příjmy, výdaje, stará se o složenky…atd. ale přitom se radí se svým zástupcem kde ušetřit, jestli si můžeme ten či onen větší výdaj dovolit. Varianta společného účtu a takového „ministra financí“ je léty prověřený ideální model soužití. Podle psychologů, ekonomů i sociologů je takovýto model rodiny ideální. Navíc tím učíte i své děti od útlého věku k finanční gramotnosti a vedení rodinného rozpočtu.
Rodinný rozpočet se vám bude daleko lépe spravovat, pokud využijete internetovou banku. Vše uvidíte v aktuální podobě. Navíc se zbavíte front na poštu a ušetříte i nemalé peníze za placení složenek. V obchodě pozor na zrádné placení kartou. Platit i malé částky (za rychlé občerstvení, časopisy…) kartou je bezpochyby snadné, ale součet takovýchto malých částek dokáže na konci měsíce vytvořit pěknou sumu. Nezapomeňte, peníze se daleko snadněji utrácejí než vydělávají