Vyrovnaný rodinný cash-flow


Koupeno - PenízeKaždá rodina má finanční prostředky, s kterými měsíc co měsíc musí vyjít. Bohužel více jak polovina rodin se vymyká statistikám, co se týče průměrného rodinného rozpočtu. Můžete se tvářit sebevíc vyrovnaně, ale finanční otázka patří k těm méně příjemným partnerským tématům. Zkrátka peníze jsou ve společném soužití až na prvním místě. Je-li jich tak akorát nebo dokonce méně než je nutné, stávají se středem hádek či dokonce rozchodů.

Pravidla od začátku

S budoucím partnerem byste si finanční otázku měla vyřešit hned na samém začátku soužití. Je určitě dobré, stanovíte-li si určitá „partnerská finanční pravidla“. Ve své podstatě můžete vsadit na tři modelové situace a vybrat si tu, která je pro vás nejpřijatelnější.

Finanční prostředky můžete mít na jednom společném účtu

Dříve naprosto samozřejmá věc. Dnes se tato varianta u párů hledá opravdu nesnadno. Jistou nevýhodou je pro „moderního“ jedince ztráta finanční svobody. Vidíte nejenom své společné příjmy, ale také nákupy toho druhého. Snadno se v jednom z vás může probudit pocit, že ten druhý utrácí daleko více a „spotřebovává“ tím tak finanční prostředky na vašem společném účtu. Pro partnerskou hádku „ideální“ téma.
Tento model jednoho účtu je však i jistou známkou toho, že si navzájem věříte, chcete spolu být a vytvářet společné hodnoty. Stejně tak, jako máte přehled o společných výdajích, máte přehled i o příjmech. Ve vztahu je toto známkou stoprocentní důvěry.

Já mám, ty máš a my máme

Střední cesta, která se stala trendem dnešní doby. Já mám svoje peníze, ty máš svoje peníze. Pojď, sedneme si a spočítáme, kolik každý z nás bude posílat na náš společný účet. To co mě nebo tobě zbyde na účtu, je takové „kapesné“, s kterým si může každý z nás nakládat, jak uzná za vhodné.
Na první pohled ideální varianta, na ten druhý už je to horší….Často vám zůstane utajeno, kolik druhý z partnerů vydělává, jestli dostal vánoční prémie či se naopak neplácá v dluzích. Kapitolu samu pro sebe tvoří i troje bankovní poplatky. Varianta selhává v té chvíli, kdy zůstane partnerka na mateřské dovolené a její „příjmy“ se tak smrsknou na zanedbatelné minimum.

Já mám a ty máš

Varianta vhodná tak na začátek vztahu. Já mám svoje, ty máš svoje a ve všem společném jedeme hezky půl na půl. Varianta, která dominuje především u lidí, kteří se stůj co stůj nechtějí vzdát své nezávislosti. Nevím, jak dlouho může bavit partnery brát si všude účty a vše dělit stejným dílem. Jedno je jisté, tato varianta je dlouhodobě neúnosná. Ve společném soužití nejde dělit na půl každá koupená maličkost.

Ministr financí

A zvolen by měl být jednohlasně a to alespoň na jeden rok, pak může svoji funkci předat svému zástupci. Jednoduše řečeno, každá rodina by měla mít jednoho správce financí, který kontroluje příjmy, výdaje, stará se o složenky…atd. ale přitom se radí se svým zástupcem kde ušetřit, jestli si můžeme ten či onen větší výdaj dovolit. Varianta společného účtu a takového „ministra financí“ je léty prověřený ideální model soužití. Podle psychologů, ekonomů i sociologů je takovýto model rodiny ideální. Navíc tím učíte i své děti od útlého věku k finanční gramotnosti a vedení rodinného rozpočtu.
Rodinný rozpočet se vám bude daleko lépe spravovat, pokud využijete internetovou banku. Vše uvidíte v aktuální podobě. Navíc se zbavíte front na poštu a ušetříte i nemalé peníze za placení složenek. V obchodě pozor na zrádné placení kartou. Platit i malé částky (za rychlé občerstvení, časopisy…) kartou je bezpochyby snadné, ale součet takovýchto malých částek dokáže na konci měsíce vytvořit pěknou sumu. Nezapomeňte, peníze se daleko snadněji utrácejí než vydělávají

Přidejte komentář