Záclony a závěsy v kurzu


Ruku na srdce, která z nás když jde po ulici se nepozastaví nad hezky ozdobeným oknem? Okna jsou bránou do našich bytů či domků. Kromě toho vyjadřují i jistou indícii o majiteli, který za těmi okny bydlí. Vždyť za modernou těžko najdete osmdesátiletou šedivou stařenku a za pečlivě naškrobenými záclonami zase moderní mladou rodinku. Záclony, závěsy a jiná „stínítka“ oken patří k designu naší domácnosti. Pojďte se na to tedy podívat trošku více podrobně.

Záclona jako přežitek

Ano, mohlo by se to tak zdát. Naštěstí z interiérů postupně odstupuje trend prázdných oken, kdy plastová okna zářící bělobou stínili jen žaluzie. Proti gustu …….ovšem je spousta lidí, kterým tzv. studená okna nepřirostla k srdci. Ano, na okna už nevěšíme naškrobené květinové záclony (pokud tedy nevlastníme chatu), ale doplněk naší domácnosti to zkrátka je.

Bílá záclona

je klasika, kterou neurazíte žádný interiér. V dnešní době se nejvíce na oknech vidí v hladkém šifónovém provedení. Barev se však u záclon vzdávat rozhodně nemusíme. Hladké záclony můžeme krásně kombinovat v jednotlivých pruzích. Kombinovat je můžeme jednak tón v tónu nebo v barevných protikladech. Tady záleží na majitelce okna, na jejím vkusu a na zařízení okolního interiéru. Od hladké záclony můžete také opustit. Pokud chcete barevnou kombinaci, na trhu najdete varianty, kde je bílá záclona doplněna o barevné kusy buďto přímo vyšité nebo vytištěné v nepřeberných vzorech. Pokud si projdete specializované obchody zjistíte, že záclony se dají koupit již i v plisované variantě. Jistým hitem na trhu jsou i tzv. provázkové záclony. Díky své variabilnosti je můžete mít každou chvíli jinak uvázané.

Nerozlučná dvojice

Co by mohlo tvořit k zácloně nerozlučného partnera. No samozřejmě, že závěs. Závěsy vyhnaly z našich domovů žaluzie a rolety, které prý tolik „nelapou“ prach. I toto je omyl. Klasické závěsy prošly renovací materiálu. Prach v sobě již nedrží o nic více jak žaluzie nebo rolety, které také musíte čas od času od prachu otřít. Navíc barevná škála a množství vzorů vrací závěs na výsluní. Samozřejmě, kromě dekorativní funkce, by měl závěs plnit i funkci zatemňovací, což již dnes není sebemenší problém. Stejnou látkou na závěsech a použitých doplňcích jako jsou polštáře, polstry židlí….navíc ucelíte celý design pokoje. Zkrátka za málo peněz hodně muziky.

Délka se řeší

Od věci není ani délka záclony. Moderní záclony jsou dlouhé, jemně se krabatící na podlaze. Krásně zakryjí celé okno i topení. Snadno můžete namítnout, že je to opravdu nepraktické řešení v případě topné sezóny. Vždyť vytopíte místo bytu akorát tak okno. Ale s tím si zkrátka musíte poradit jako Chytrá horákyně. Líbí-li se vám dlouhá délka záclon a závěsů pak ano v té letní variantě, na zimu si pořiďte jiné kratší. Teplo vám tak půjde hezky do místnosti.

Konzole, lanka, kolejničky

Způsobů jak pověsit záclonu je spousta. Z domácností už ,zaplať pánbůh, vymizely klasické konzole s nádherně kovovými žabičkami upevněnými na plastovém kroužku (nebo kroužku na klíče) . Konzole jsou stejně tak designovým doplňkem jako samotná záclona nebo závěs. Vybírejte s citem pro interiér. Oslovit můžete i specializované firmy (nebo šikovného kutila), který vám upevní kolejničky přímo do stropu.

Snadná údržba

Materiály prošly za léta útlumu záclon a závěsů zásadní proměnou. Na údržbu jsou perfektní, stačí dát do pračky na program záclony a pověsit zpátky. Žádné žehlení nebo škrobení už opravdu nehrozí.

Komentáře k “Záclony a závěsy v kurzu”(celkem 2 )

Přidejte komentář