Cyklistika: Srdeční záležitost léta


Na kole v přírodě.Letní vyjížďky na kole patří nejen k příjemným zážitkům, ale také k ideálnímu pohybu, potřebujete-li se zbavit nějakého toho kila navíc. Pro období letních měsíců je jízda na kole jako dělaná. Kolo nemusíte do sklepa navíc odkládat ani na podzim, jen je nutno počítat s proměnlivějším počasím.

Začínáme

Pro naprostého začátečníka, či „výletníka“ který jezdí na kole jen kolem domova, se doporučuje začít pozvolna. To samé platí, chcete-li začít hubnout. Nefunguje zde model, že čím náročnější tempo, tím rychleji shodíte. Při vyšší intenzitě šlapání do pedálů budete mít sice pocit, že jste si opravdu pořádně mákli, ale vaše tělo to uvidí jinak. Při takovém výkonu nastoupí rychlý pocit vyčerpání, únava a s množstvím spálených tuků to taky nebude žádná sláva. Tudíž volte trasy s mírnějším terénem a udržujte si stálé tempo. Ke spalování tuků dochází totiž až po půl hodině sportování. Hubnete-li s pomocí kola, je také důležité vytrvat. Jeden výlet vaši postavu nespasí. Ideální je dvakrát týdně dvouhodinová vyjížďka. Před i po jízdě se nezapomeňte protáhnout. Na kole zapojujete hlavně dolní končetiny. Pro netrénované nožky může být jízda opravdu nepříjemným zážitkem v podobě křečí.

Správná výbava

Samozřejmě že na kole můžete začít jezdit bez drahého značkového vybavení. Ovšem naprostým základem je kvalitní kolo. Podcenit byste ani neměli výběr správné helmy. Nikdy totiž nevíte, kdy dostanete smyk či se budete vyhýbat překážce v cestě a zavrávoráte. Jezdit na kole se dá v jakémkoliv oblečení. Chcete-li si však užít větší komfort, zainvestujte do cyklistických kalhot. Díky nim se zpříjemní sezení. Od věci není ani funkční prádlo. Díky němu zase nezažijete pocit potu na zádech a nepříjemného chladu, když zafouká. Používání cyklistických rukavic je pouze na vás. Uvědomte si však, že svírání řídítek pár hodin v kuse vaše ruce namáhá. Nepříjemným otlakům zabráníte právě používáním rukavic.

Pár tipů na výběr správného kola

Nechci říct, že nabídka obchodů není bohatá, ba právě naopak. Přesto, uvažujete-li o pořízení nového kola, je právě tato doba nejvhodnější (velké množství sezónních slev i výhodný splátkový prodej). Před koupí se však zamyslete nad několika otázkami…

Na silnici nebo do terénu

Podle toho, kam plánujete své výlety, si zvolte buď kolo silniční (úzká kola) nebo kolo horské. Na rozhraní obou dvou kol jsou kola trekingová. S trekingovým kolem se projedete dobře po silnici i lehčím terénu jako jsou polní či lesní pěšinky.

Rám kola

Na výběr je pánská a dámská varianta. Ne, že by ta pánská byla dámám zapovězena, ale hodí se spíše pro sportovně založené ženy, které „umějí šlápnout do pedálů“. Při výběru rámu se zamyslete i nad tím, hodláte-li v budoucnu používat dětskou sedačku nebo vozík. Při výběru byste se také měli zaměřit na váhu rámu. Čím nižší váha, tím menší námaha při jízdě.

Odpružené nebo neodpružené

Samozřejmě myslíme vidlice. Silniční kola ji mají pevnou, ostatní odpruženou. Odpružená vidlice se lépe vyrovná s nerovnostmi terénu a umožní kolu být více „pružné“ a snadněji ovladatelné. Při nerovnostech navíc odpružená vidlice zmírňuje tlak na konstrukci kola.

I kola mají plášť

A platí jednoduché pravidlo, čím širší plášť má vaše kolo, tím je jízda pohodlnější, ale také pomalejší. Vybíráte-li kolo do terénu, záleží také na kvalitním typu vzorku.

Sedátko

Může se vám to zdát nepodstatné, ale při výběru kola se zaměřte i na sedadlo. Rozhodně se zde nevyplatí šetřit. V nabídce sedadel najdete ty s gelovými výstelkami, odpružením, či anatomickým vykrojením. Velké plus je, pokud si můžete sedadlo vyzkoušet přímo při jízdě.

Štítky: ,

Komentáře k “Cyklistika: Srdeční záležitost léta”(celkem 2 )

  • […] programy, o jednom informoval třeba server idnes. Užitečné rady o cyklistice najdete v našem dřívějším článeku. Ať už začínáte s jakýmkoli návykem či sportem, je nutné naučit se dělat jej postupně […]

  • […] zájezdy. Není tak těžké dovtípit se, proč tomu tak je. Nakonec i na našem webu jste článek věnovaný cyklistice mohli číst. Tato forma zájezdu (pokud nejde o extrémní a náročné treky) je ideální i pro […]

Přidejte komentář