S morbidní obezitou podstupujete velká rizika


koupeno-NaváhaCivilizační onemocnění provázejí lidstvo již dlouhou dobu. Hrozivým onemocněním, které přináší velká zdravotní rizika, je obezita. Tou trpí velká část obyvatel vyspělejších zemí a příliš se nedaří s ní bojovat. Hlavní příčinou je nezdravé stravování, přílišné množství konzumované potravy a nezdravý životní styl s minimem pohybu. K dalším příčinám patří genetické dispozice, prostředí a okolí, ve kterém člověk žije, psychické rozpoložení jedince a samozřejmě zdravotní stav. Obezita má různé stupně, které ohrožují lidské zdraví, extrémem je pak morbidní obezita.

Co je morbidní obezita

Slovy morbidní obezita bývá označována nadváha vyšší než 45 kg nebo BMI index vyšší než 40. Slovo morbidní znamená odstrašující nebo hrůzný, člověk, který je extrémně obézní, odpuzující být nemusí, přesto na něj nebývá hezký pohled. Estetické hledisko je zde však menším zlem, mnohem horší jsou zdravotní problémy s morbidní obezitou spojené. Tento stupeň obezity již lékaři považují za závažné onemocnění. Klouby a páteř jsou neúměrně zatěžovány, vytvářejí se velké kožní laloky, pod kterými dochází k zapaření a infekcím, postižení se velmi rychle zadýchávají i při velmi malé tělesné námaze. Časté jsou i poruchy spánku, během kterého dochází ke krátkým přestávkám v dýchání (spánková apnoe). Srdeční sval se prokrvuje nedostatečně a dochází k poruchám srdečního rytmu. Morbidně obézní člověk trpí i nadměrnou spavostí v průběhu dne. Časté je i onemocnění cukrovkou, migrénami, astmatem, depresemi. Morbidní obezita způsobuje i velké problémy při hledání partnera, v rodinném životě nebo v zaměstnání.

Způsoby léčby morbidní obezity

Problémy s morbidní obezitou spojené se dají léčit, ale základem všeho je radikální snížení váhy postiženého – výrazné zhubnutí. Morbidně obézní člověk však musí zhubnout i o polovinu své původní váhy, aby došlo k významnější změně stavu. To není jednoduché a celý proces hubnutí může trvat i několik let. Pro těžce postižené pacienty s velkými zdravotními problémy byla vyvinuta nejrůznější léčiva nebo se doporučuje chirurgický zákrok na žaludku. Léky na obezitu jsou dvojího druhu – buď zabraňují vstřebávání tuků, nebo působí na metabolismus a omezují chuť k jídlu. Chirurgické zákroky se provádějí po posouzení individuálního stavu pacienta. Možností je více, nejčastější je

  • bandáž žaludku
  • chirurgické odstranění části žaludku
  • gastrický bypass.

Při každém druhu léčby však musí dojít i ke změně stravovacích návyků a zvýšení pohybové aktivity.

Hubněte s pomocí obezitologa

Přirozenou metodou léčby jakékoli obezity, tedy i morbidní obezity, je hubnutí za pomoci odborníka – obezitologa. Nadváha může mít i skryté příčiny, kvůli kterým mohou být snížení množství jídla a pohybové aktivity málo účinné. V takovém případě je na čase požádat o radu specialistu, který vám může výrazně pomoci. Na základě rozboru celkového zdravotního stavu sestaví váš jídelníček tak, abyste neměli hlad, jídlo vám chutnalo, a přesto jste hubli. Navrhne vám i pitný režim a doporučí další činnosti, které budou vaše hubnutí podporovat. Hubnutí s pomocí obezitologa je sice nejtěžší a nejdelší, ale zato nejzdravější, bez rizik operačních zákroků.

Přidejte komentář