Lékárna v květináči


Mít doma dobře vybavenou domácí lékárničku by mělo patřit k standardnímu vybavení. Ono není příjemné, když se říznete a náplast široko daleko nikde. V tomto případě zaplať pán bůh za povinné auto lékárničky, ty nezklamou. Kromě léků, obvazů, náplastí a dalších nezbytností by vám v té domácí lékárně (raději tedy na okně) neměla chybět hezká, zelená kytička Aloe vera. Zbytečné? Ne, je to opravdu zázračná kytička, která se pro vás stane nepostradatelnou při první pomoci u drobných poraněních.

Zázračná Aloe vera

Opravdu, tato kytička se stává oblíbenkyní domácích parapetů. Její vzhled je opravdu majestátný. Pravá aloe má dužnaté zelené listy po obvodu poseté jakoby malými bodlinkami. Svým druhem patří k sukulentním rostlinám. V květináči nedorůstá takových rozměrů jako v přírodě. Doma ji uděláte radost, když ji postavíte na jižní nebo východní slunný parapet. Alojka miluje i letnění venku, proto pokud je to jen trochu možné, dopřejte jí ho. Odmění se vám za to rychlým růstem. Jinak je to rostlinka velice nenáročná, která dobře zvládne i pěstitelské prohřešky. Nepotřebuje nic jiného než kvalitní zeminu ideálně smíchanou s pískem. Pak už stačí jen zálivka. Raději střídmá, nežli hojná. Nedostatek vláhy poznáte na listech. Pokud nejsou pěkně pevné a pružné, zálivky je málo. Pokud rostlinka začíná hnědnout až černat, zaléváte ji naopak hodně. Teplotně také není náročná. Jen v zimních měsících špatně snáší teploty nižší jak pět stupňů. Přeci jenom z domovské Afriky na tak nízké teploty není zvyklá .

Léčivá síla aloe

Jak je aloe vera prospěšné pro náš organismus zná lidstvo už od starověku. Aloe vera si můžete koupit jako koncentrát k pití, tím posílíte a pročistíte organismus. Koupit si aloe vera v květináči zase zajišťuje stálý přísun jejich léčivých listů. Lék je u alojky ukryt právě v nich. Po utržení a rozlomení listu začne vytékat průhledný gel. Na kůži má skvělou schopnost hydratace. Pokud si gel z aloe listů přiložíte na suchou kůži, máte během chvíle pocit vláčnosti. Gel se totiž dokáže do kůže krásně vsáknout a vrátit ji zpátky její pružnost.

Kromě jeho hydratačních účinků je i velice dobrým soupeřem s otoky, škrábanci, štípanci, spáleninami, opruzeninami, atd. Co na pokožce ošklivě zarudne, pomůže gel aloe zmírnit až úplně vyléčit. Gel zároveň působí protizánětlivě a napomáhá rychlému hojení. Schválně si zkuste odlomit list, až se říznete (ne že bych vám to přála) nebo vás poštípe komár a vy si štípanec rozdrbete. Pak teprve pochopíte, že aloe vera nepěstujete jen pro její krásu.

Aloe vera i vnitřně

Aloe vera můžete i jíst. Samozřejmě jen vnitřní část. Tvrdá část listu se odloupne. Taková „pochutina“ pomáhá k celkové detoxikaci organismu, podílí se na lepším trávení a pro hubnoucí notoriky mám ještě jednu bezva zprávu, je i hnacím motorem k zlepšení funkce metabolismu. Užívání sirupu z aloe vera pomáhá i v boji s časem. Opravdu, aloe vera je rostlinou mládí a pravidelné užívání patří k nejsilnějším přírodním zpomalovačům stárnutí.

Pokud aloe vera doma již pěstujete, zkuste si vyrobit z jejich listů, tedy lépe řečeno gelu, sirup (recept je podle bylinkáře Pavla Váni).

250g gelu z listů aloe, 500g medu, 500ml kvalitního červeného vína, 100ml konzumního lihu – to vše důkladně promícháme a na několik dní uložíme v tmavé nádobě do chladu. Sirup užíváme třikrát denně jednu čajovou lžičku vždy mezi hlavními jídly. Sirup by se neměl užívat déle jak dva měsíce v roce.

Zkuste a uvidíte, jestli mnoho opěvných ód na zelenou kytičku v květináči nelhalo.

Přidejte komentář