Vůně na míru


Lákavé flakonky s různě barevnými „vodičky“ na nás křičí z regálů: „Kup si mě! Ne, raději mě!“ Splníte jim jejich přání? Jistě že ano, ale opravdu s rozmyslem. Vůně je jak váš závoj, který okolí cítí ještě před tím, než přijdete a dlouho po tom, co odejdete. Aby byl příjemný vám i vašemu okolí, dobře si rozmýšlejte, jak a co vybíráte.

Není voňavka jako voňavka. To co nazýváte oblíbeným parfémem, může být příjemná kolínská a naopak. Jakou vůni byste si měla zvolit, aby vám slušela a padla přesně na míru se vám pokusím v pár řádcích přehledně nastínit.

Parfém, toaletní vodu nebo kolínskou?

Rozdíl v nich je poměrně fatální. Parfém obsahuje 15 až 30 % kompozice, toaletní parfém 8 až 15 % kompozice, toaletní voda 4 až 8 % kompozice v koncentrovaném lihu. Kolínská voda obsahuje 3 až 5 % kompozice ve zředěném 70% lihu.

 Aby vůně sedla co nejlépe…

Podle odborných studií nejvíce ženy ovlivňuje při výběru vůně jejich přirozená nátura. Zarputilá romantička si raději zvolí jemnou květinovou vůni než těžký sexy parfém dělaný jak na míru ženě, co miluje noční život. V tom je ten fígl. Při výběru vůně zapomeňte na doporučení od kamarádky a hlavně na lákavé reklamy v televizi. A chcete vědět názor odborníků na rovnici, podle které si vybíráme vůně? Jste-li ženou extrovertní, zaujmou vás vůně svěží. Oproti tomu introvertní dáma sáhne po vůni orientální. Žena, která je emocionálně nestabilní okouzlí pudrová vůně. Vyrovnaná žena sáhne v regále po přírodní vůni. Tak co myslíte, trefila se studie do černého?

TIP:

Nikdy nevybírejte vůni podle „vzorku“ na vatovém tamponu nebo na víčku od spreje. Takový rádoby vzorek vůně neodpovídá vůni výrobku v uzavřeném obalu.
V obchodě, hlavně při výběru opravdu drahého parfému, se nestyďte říci o nanesení parfému na zápěstí (nesmíte ho mít již navoněné). Poté se jděte na půl hodiny projít a pak teprve znovu přičichněte. V kvalitních parfumeriích na vás nikdo nebude koukat zkrz prsty, pokud budete takhle chodit denně. Správná volba vyžaduje čas.

Použití parfému se musí naučit

Účel vůně vaší osobnosti není „tyranizovat“ okolí. Jasně zde platí dobré známé pravidlo, že méně znamená mnohdy daleko více než si myslíme. Parfém samotný má být používán pouze při slavnostních příležitostech. Pro běžné „nošení“ se spíše hodí toaletní voda. Stejně tak se vůně používá jinak v zimě a jinak v létě. V teplém počasí vůbec s vůněmi opatrně, ne každá reaguje příznivě s potem a vysokými teplotami.

Pojem „zahalit se celá do parfému“ neznamená pocákat se jím od hlavy až k patě, ale nanést malé množství na ta správná místa, která ho „pošlou“ dále. Vůně patří za ušní boltce, do loketního důlku a pod koleno – tedy do míst, kde je pokožka nejteplejší a kde se vůně parfému plně rozvine. Parfém se také nanáší na vlasy, mírně nad pokožku hlavy.

Vydrží navěky

Není-li flakonek s používaným parfémem vystaven přímému dennímu světlu a teplotám nepřekračujícím 20 stupňů, vydrží otevřený flakonek minimálně půl roku. Po roce bych již s používáním byla opatrná a sledovala stav pokožky. Starý parfém poznáte tak, že změní barvu (většinou ztmavne) a u uzávěru se usazují hrudky pryskyřice. Mnoho vůní ztrácí svoje originální aroma a začínají nám vonět hořce či kysele.

Svoji vůni si sice nevybíráte na celý svůj život, ale notnou dávku pozornosti si jistě zaslouží. Pak už je jedno jestli voníte v řádu pár stovek nebo několika tisíc. Vůně k vám zkrátka musí pasovat a pak se s tak příjemnou kamarádkou budete jen těžko loučit a vyměňovat ji za jinou.

Štítky: ,

Přidejte komentář