Dušičky klepou na dveře


V uplakaném, sychravém počasí podzimu nás čeká jeden den, který se stává po řadu let tím nejuplakanějším. Památka zesnulých, nebo-li lidově dušičky, nenechají suché oko nikoho, komu chybí příbuzný, kamarád nebo jen známý, který už nechodí po zemi s námi živými.

Slaví se odpradávna

Asi jsou zbytečné letopočty, ale pro ty z Vás, které by to zajímalo je první oslava Památky zesnulých zapsána u roku 998 a poděkovat za ni můžeme opatu Odillu z Cluny. Od tohoto roku 1. listopad patří svátku Všech svatých a 2. listopadový den se slaví Památka všech zesnulých, tedy dušičky.

Svíčka a květina

Dvě důležité věci, bez kterých se jistě na hřbitov nevypravíte. Ale víte co znamenají? Církev věří v posmrtný život a dušičky jsou jakýmsi „prostředníkem“. Rozsvícená svíčka za každého, který pro nás něco znamenal, symbolizuje věčný život. Na hřbitov se sluší donést i květinu, ale pozor, živou. Umělé květiny, které v posledních letech získaly na oblibě, nejsou to pravé ořechové. Svíčka, společně s živou květinou, dávají „naději“ ve věčný život, který nekončí tím pozemským.

Navštívím tě…

Když jedete potmě v den dušiček, přijdou Vám hřbitovy jak opravdu „nadpozemská“ místa. Záře z rozsvícených svíček je opravdu magická. Každý nemá tu možnost, ať už z časových důvodů nebo z důvodů obtížného cestování, navštěvovat místa odpočinku svých bližních pravidelně. Právě k tomu jsou dušičky. Jednou za rok navštívit hrob, dát ho do pořádku, odstranit nečistoty, urovnat, protrhat květiny, zapálit svíčku a položit živou květinu. Nejednou se nad hrobem sejdete i s příbuznými a známými, které jste dlouho neviděli nebo na ně úplně ztratili kontakt.

RADA:

Pro lidi, kteří nemůžou navštěvovat hroby jindy než na dušičky se v posledních letech rozmohla služba na hřbitovech, která Vám za určitý finanční obnos zaručí, že bude místo odpočinku Vašich blízkých celý rok upravené, čisté a s pečlivě upravenou zelení okolo.

Nejlepší květina

Jak už jednou bylo zmíněno, na hrob se má dávat živá květina. Je jedno, jestli řezaná, hrnková nebo rovnou celá aranžmá. Po léta nevychází z tradice ta nejoblíbenější a nejvděčnější rostlina chryzantéma. Krásně barevně kvete, snese i sychravější počasí a navíc nevyžaduje téměř žádnou péči. Mezi oblíbené rostlinky patří i vřes, hortenzie nebo brambořík. Jistě se k obdarování hodí i věnce, ať už šiškové či ze zelených větviček.

Americký Halloween

Jak už to bývá, jsme národ, který se rád „opičí“, proto se do našeho života začíná víc a víc „vkrádat“ anglosaská podoba dušiček, Halloween. Halloween se oproti dušičkám slaví na přelomu měsíce října a listopadu, kdy je v celém roce nejkratší noc a tím pádem je prý hranice mezi světem živých a neživých nejtenčí. Světla svíček místo hřbitovy osvětlují vydlabané „ksychtící“ se dýně, které stojí téměř před každým domem nebo zdobí okna domů. Světla v dýni mají přivítat mrtvé a zároveň odehnat zlomyslné duchy od prahu domu. K dýňovým světlům se přidávají děti i dospělí oblečeni do více či méně strašidelných kostýmů a dům od domu koledují sladkosti.

Štítky:

Přidejte komentář