Amatér fotografem


FotografujemeNejen z letních měsíců si chceme uchovat krásné okamžiky. Jak jinak si oživit zábavné chvíle, než prohlížením si fotek. Fotky sice s postupem IT techniky ztratily takovou tu ojedinělost a zvláštnost, ale zase na druhou stranu si díky nim můžeme vychutnat den za dnem z báječné dovolené, super výletu nebo rodinné oslavy.

Vybavení amatéra

Samozřejmě, úplně nejlepší by byla profesionální zrcadlovka. Ne, vážně. Věřte mi, že ani ten sebe více drahý fotoaparát vám nezaručí, krásnou fotku, na kterou budete moc být hrdi. Dnes úplně postačí, kvalitnější fotoaparát s rozlišením nad 8pix, vybavený stabilizátorem obrazu. Pokud vlastníte chytrý smart phone, zajistí vám tuto službu bohatě i on. Navíc si můžete být jisti, že máte fotoaparát stále při ruce, protože bez mobilního telefonu nenavštěvujeme snad už ani toaletu.

Důležitý prvek

Tím nejdůležitějším, co dělá fotku fotkou, je světlo. Nikdy nefoťte proti sluníčku nebo ostrému umělému osvětlení a dávejte si pozor i na stíny. Takový stín cizího fotografa na rodinné fotce krásy moc neudělá.

Portrét – maturita fotografa

Přivést si hezký portrét z dovolené, chceme každý. V pár jednotlivých bodech vám ukážeme, že pořízení portrétu není nic těžkého.

Při focení portrétu zapomeňte na funkci blesku na vašem fotoaparátu. Pracujte s přirozeným denním světlem. Nejlépe s rozptýleným. Nejlépe se vám bude fotit ráno a dopoledne, kdy sluníčko není ještě tak ostré. Stejně tak je to s podvečerním focením, kdy fotky získají punc růžových brýlí, díky narůžovělému světlu zapadajícího slunce. Se světlem je zkrátka potřeba si pohrát a důkladně si ho „osahat“.

Toho koho fotíte, je nejlepší zastihnout ve chvíli, kdy je naprosto uvolněný. Takový portrét je nejreálnější. Snažte se svůj „objekt“ co nejvíce uvolnit, jen tak vynikne jeho přirozená krása. Co takhle zkusit nejrůznější grimasy a úsměvy. Zahrajte si na hru profesionálního fotografa a užijte si to. Spoušť můžete mačkat o sto šest, pak stačí vybrat ten nejpovedenější obrázek. Vždyť přeci o nic nejde, paměťová karta má dost velkou kapacitu paměti.

Nejhůře se fotí naše ratolesti. Na větu budeme se fotit, nahodí vyumělkovaný úsměv (v tom lepším případě), přitom oči ujíždějí k jiné zábavě než je fotograf. Chcete-li pořídit hezký rodinný obrázek, zkuste děti zaujmout, vždy by měli stát výškově chronologicky, od nejmenšího po největšího. Vypněte také zvuk fotoaparátu, ať děti zbytečně neznervózňuje.

Pokud nemáte kvalitní fotoaparát, nepoužívejte ani funkci přiblížení, či oddálení čočky. Raději si krok či dva couvněte nebo se přibližte. Tato funkce je u jednodušších typů fotoaparátů vykoupena nižší kvalitou fotky.

Na obrazovce fotoaparátu nezapomeňte vždy zkontrolovat, zda je vámi zabíraný objekt uprostřed. Nechcete mít přeci celé okolí, a v rohu svůj fotografovaný objekt. To si pak raději vyfoťte okolní krajinu zvlášť.

Fotky z oslav

Opět pozor na světlo. Tady v tom případě můžete na fotoaparátu najít funkci focení interiérů, která vám práci trochu usnadní.

Vypadají jednoznačně nejlépe, pokud zachytíte její atmosféru. Klidně se zamíchejte do davu s fotoaparátem v ruce, číhejte za rohem cokoliv, jen buďte nenápadní. Z takovýchto fotek na vás i po několika letech dýchne „duch oslavy“.

Fotíte-li cíleně skupinku lidí, věnujte se pečlivě jejich rozmístění. Větší dozadu, menší dopředu. Ideální je, pokud je rozmístíte podle určitého klíče, např. jedna rodina k sobě, druhá k sobě atd. Chaotické focení není zrovna přijatelné, s největší pravděpodobností by vám z toho vznikl jen „pocitově placatý“ obrázek.

Přidejte komentář