Hledám zaměstnání! Značka: Efektivně


Jestliže patříte i VY mezi těch několik vyvolených „klikařek“, které rozšířily řady nezaměstnaných, pak nevěště hlavu. Hrdě ji vztyčte a hledejte si nové uplatnění. Hlavně EFEKTIVNĚ!

Úřad práce

Pro většinu populace má slovo úřad práce strašidelný zvuk. Při jeho vyslovení cítíme selhání, neúspěch a nejistotu z budoucnosti. Podívejte se na to jinak. Úřad práce Vám nabízí i šanci získat zaměstnání. Takže, ať se Vám to zdá jakkoliv potupné (i když opravdu nemusí), Vaše první kroky při ztrátě zaměstnání by měly vést na úřad práce ve Vašem městě. Na pracovní úřad se musíte zaregistrovat nejdéle do 3 pracovních dnů od ukončení předchozího zaměstnání. S sebou si vezměte občanský průkaz a zápočtový list ze zaměstnání, kvůli výpočtu podpory v nezaměstnanosti. Vyplněním registračního formuláře snaha úřadu práce nekončí. Bude Vám přidělen odborný pracovník, který Vám bude po dobu stráveném na pracovním úřadě jakoby „šéfovat“. Na první schůzce se bude zajímat o Vaše vzdělání, znalosti, dovednosti a praxi. Na základě údajů Vám nabídne (pokud budou nějaké vhodné v evidenci) pracovní příležitosti. Na Vás už pak bude kontaktovat potencionální zaměstnavatele.

Životopis

Životopis nebo-li CV je první vizitka, prostřednictvím které se prezentujete potencionálnímu zaměstnavateli. Tvorbě životopisu by jste měly věnovat dostatek času. Na internetu najdete spoustu předloh, které jsou tzv. adekvátní. Životopis by měl být stručný, jasný a výstižný. Rozhodně by jste neměly v životopise lhát, nebo si údaje „přikrášlovat“. Dříve nebo později by stejně pravda vyšla najevo. Naopak pokud ovládáte například počítače lépe než uživatelsky, klidně tam vypište i programy, které jsou méně známé než otřepané MS Office. Některé vzory životopisů mají jako poslední bod Koníčky. Tady se vyplatí zapřemýšlet. To, že rádi čtete, asi nikoho neohromí. Pokud žádáte o práci kuchaře a vaření je vaším koníčkem, proč ne. Pokud chcete práci účetní a máte rádi ruční práce, pak jedině dobře. Dáváte tím najevo, že jste pečlivá a 100% výsledek Vám rozhodně není lhostejný.

Pakliže máte svůj život sepsaný (neměl by být delší než 2 strany formátu A4) zkuste ho ještě doplnit o fotografii. Samozřejmě že malý portrét, který umístíte nejlépe do levého horního rohu.

Kompletní životopis si nezapomeňte několikrát vytisknout. Vytištěný životopis se Vám bude hodit při osobním dotazování. Počítačovou verzi si dobře uložte. Pokud budete odpovídat na inzeráty s nabídkou zaměstnání z emailové adresy, vždy posílejte životopis jako přílohu. Nikdy ho nekopírujte do samotného emailu, komplikujete tím příjemci jeho vytištění.

Průvodní dopis

Průvodní dopis je často opomíjená věc. Odpovědět na nabídku zaměstnání pouze odesláním životopisu nestačí. Průvodní dopis na rozdíl od životopisu nemá jasná pravidla. Záleží o jakou pracovní pozici a v jaké firmě se ucházíte. Správně formulovaný průvodní dopis je motivací pro zaměstnavatele, že právě VY jste pro něj ta jediná správná uchazečka. Komunikace bez pravopisných chyb a správně formulované věty jsou samozřejmostí.

Firmy, firmičky, internet a kamarádi

Při hledání zaměstnání musíte odhodit stud a ptát se a ptát se. Kromě nabídky úřadu práce, internetových serverů s pracovními inzeráty máte ještě možnost „vydat se do terénu“. Zjistěte si firmy v okolí, kontakt na ně a vydejte se za nimi se svým životopisem. Právě třeba teď zadávají poptávku, že hledají toho a toho a VY tam jste první.

Nejlépe se zaměstnání hledá přes známé. Obvolejte je a zkuste se zeptat, jestli o něčem nevědí.

Hlavně nevěště hlavu. Štěstí se na Vás jednoho dne usměje!

Štítky: ,

Přidejte komentář