Jak pečovat o morče


Chováte-li morče jen jedno, musíte se mu náležitě věnovat. Kotec musíte umístit tak, aby vás vidělo a slyšelo. Pořídíte-li si dvě a více morčat, budou si vzájemně dělat společnost, zahřívat se a nebudou od vás vyžadovat neustálou společnost. Na webu Fajnzvířátka pořídíte vše potřebné pro chov a péči o tohoto oblíbeného hlodavce.

Morče si ochočíte snadno, dáte-li mu řádnou péči

Pravidelným mazlením a správnou péčí si morče velmi brzy ochočíte. Nebojte se na něj mluvit pokaždé, když mu čistíte klec, berete si jej do náruče či ho krmíte. Snadno si tak zvykne na hlas a je dost možné, že přijde na vaše zavolání.

Morčata jsou čistotná zvířátka, ale i přesto je důležité používat kvalitní steliva, která pravidelně, alespoň jednou týdně, měníme. Rozhodně pokud používáte jako podestýlku seno a senem zároveň krmíte, oddělujte tyto dva druhy. Seno s výkaly není zrovna zdravé. Morče také jednou za čas jemně kartáčujte a vykoupejte. Zplstnatělé chlupy raději odstřihněte.


Poté, co si nové zvířátko přinesete, umístěte ho do klece pro morčata, kde ho nechte v klidu aklimatizovat. Zpočátku na něj mluvte potichu, tak aby se nelekalo. Morče nechte čas od času proběhnout i mimo klec.

Pokud je klec umístěna na zemi, snadno jej naučíte, aby se do ní samo vracelo. Klec pro morče má mít rozměr alespoň 60 x 30 cm, aby byla dostatečně velká a vzdušná. Jako podestýlka se nejčastěji používají hobliny, speciální kukuřičná nebo dřevěná podestýlka. Nezapomeňte na domeček pro dostatečné soukromí a také větve, které může zvíře okusovat.

Krmivem je seno, tráva, obiloviny, ale lze stravu doplnit i o ovoce a zeleninu. Na okusování se hodí tvrdé pečivo, na kterém si může brousit i drápky. Důležitý je dostatek vody. Nezapomeňte tedy na napáječku, nejlépe skleněnou, kterou morče nerozkouše.

Přidejte komentář