- Zinnia - http://zinnia.cz -

Jak vybrat výdejník na vodu?

Mezi nejčastější způsoby dodržování pitného režimu patří pití kohoutkové a balené vody [1]. Naprostým vítězem je pak balená pramenitá voda. U ní máte totiž vždy jistotu kvality, minerální hodnoty a také čerstvosti. Jak ji mít ale neustále k dispozici? Nejpraktičtějším řešením jsou výdejníky na vodu. Pokud ale nemáte dostatek informací, není jednoduché vybrat ten správný model pro vaši potřebu. Pojďme se tedy nyní podívat, jak to s takovými výdejníky je.

Výdejníky na vodu jsou velice komplexní pomocníci. A své místo si najdou téměř kdekoli. V domácnostech, kancelářích, skladech či velkých průmyslových objektech. Je však důležité rozlišovat, zda se jedná o výdejník na barely nebo vodovodní řad. Obě tyto varianty se hodí do jiných prostorů.

Výdejníky na barely

Volba vhodná zejména do domácností, kanceláří ale i menších skladů. Voda se do výdejníku doplňuje prostřednictvím barelu, který se připevňuje na jeho horní část. V tomto případě tedy odpadá nutnost filtrace vody. Každý výdejník zvládne pramenitou vodu z barelu zchladit a také ohřát. Zkrátka podle vaší potřeby.

Barel

Výdejníky jsou přizpůsobeny barelům o objemu 18,9l. To znamená dostatek vody pro více lidí na velmi dlouhou dobu. Má to ale i svůj ekologický podtext. PET lahve klasické velikosti (1,5l, 2l…) jdou ve spotřebě a následném odpadu ve velkých městech do tun. Barelů do výdejníku, nejenže není potřeba velké množství, ale také jsou většinou vratné. Po patřičné dezinfekci mohou jít znovu do oběhu.

Výdejníky na vodovodní řad

Tyto výdejníky [2] nejlépe poslouží ve velkých firmách s rozsáhlými průmyslovými objekty a značným počtem zaměstnanců. A to z hlediska úspory. Pracovníci mají za celý den logicky větší spotřebu než čtyřčlenná rodina. Proto by se neustále dokupování barelů prodražilo. Připojení přímo na vodovod a čerpání vody odtud má proto mnohem větší smysl.

Filtrace vody

V tomto případě je však nutná filtrace vody. Vodovodní (neboli kohoutková) voda pochází z povrchových vodních zdrojů, které obsahují mnoho nečistot. I kvůli tomu je do ní v úpravnách přidáván chlor kvůli dezinfekci. Pit takovou vodu rozhodně není pro zdraví člověka nic dobrého. Výdejníky na vodovodní řad jsou proto vybaveny všemi nezbytnými filtry (na chlor, na pevné částice a bakterie), aby voda byla vždy naprosto nezávadná a maximálně chutná.

Tak už víte, který výdejník se hodí právě vám?