Jste přijata aneb jak uspět u pohovoru


koupeno-Hledání práceVýzkumy uvádějí, že je se svým stávajícím zaměstnáním nespokojeno až padesát procent zaměstnanců. Vezměte rozum do hrsti a snažte se svoji nespokojenost změnit. Hledejte si novou práci. Zkuste se zeptat známých, kamarádů, příbuzných. Můžete zkusit i bezplatné registrace v personální agentuře nebo hledat na internetu. Pokud najdete svoji „práci snů“, bude pro vás vždy prvním krokem přijímací pohovor.

Sice o vás a vašich zkušenostech hodně napoví životopis, ale osobní setkání je zkrátka osobní setkání. Během prvního pracovního pohovoru máte jedinou šanci, jak přesvědčit budoucího zaměstnavatele k tomu, aby přijal právě vás.

 

Vhodné oblečení

V předvečer pracovního pohovoru si připravte vhodné oblečení. Samozřejmě, že oblečení by mělo být dokonale čisté a vyžehlené. Pokud se ucházíte o pozici na top vedoucích místech, měl by se vašim základním prvkem stát neutrální klasický kostým. Ten ani za léta bussines módy neztratil na svém „umění přesvědčit“. Vršky volte v neutrálním tónu. Vyhněte se přehnaně barevným kombinacím či velkým geometrickým i květinovým vzorů. Doplňky volte jednoduché a vždy k sobě ladící. Pokud jste si zvolila kostým ve variantě se sukní, nezapomeňte zvolit i vhodné punčochové kalhoty.

Nezapomeňte, jde o první dojem a v tomto případě platí osvědčené pořekadlo: šaty dělají člověka.

Informovanost pomůže

Je pár základních věcí, na které se můžete připravit již v pohodlí domova. Vyhledání klíčových informací o firmě kam jdete na pohovor je právě jednou z nich. O společnosti si na internetu vyhledejte základní Nezbytné informace. Měly byste vědět, co firma vyrábí, něco málo o historii i hyjerarchii společnosti, kde se nachází jejich mateřské společnosti atd. Podívejte se, jestli nenajdete více podrobností k nabízené pozici. Tato informovanost je velice důležitá. Na pohovoru přijde vždy na řadu otázka: „Proč jste právě vy pro nás tím nejvhodnějším kandidátem.“

 

Akademická čtvrthodinka

Tak na tu rovnou zapomeňte. Vždy při schůzce ohledně zaměstnání dbejte na dochvilnost. I za tu cenu, že vyrazíte o tři hodiny dříve kvůli kombinovanému způsobu spojení. Jedete-li autem, platí to samé. Nikdy nevíte, co vás na cestě potká. Pro strýčka Příhodu si však do mobilního telefonu uložte kontakt na osobu, se kterou pracovní pohovor bude probíhat. Přeci jen se můžou vyskytnout nepředvídatelné události, kterým nezabráníte. V takovém případě se včas omluvte za zpoždění a snažte se domluvit náhradní hodinu či termín pohovoru.

 

Lhát se nevyplácí

Životopis si můžete „vyšperkovat“ jak chcete, vychvalovat svoje zkušenosti až do nebes také, ale….Nikdy se vám to nevyplatí. Dříve nebo později se na vaše lži přijde. Naopak zase platí, chcete-li vyzvednout některé ze svých dovedností, nestyďte se a své schopnosti rozhodně nepodceňujte.

 

Ocenit se musí každý

Jen u velice malého procenta pracovních nabídek je uvedeno finanční ohodnocení, přes které zkrátka vlak nejede. Většinou na závěr pohovoru přijde na řadu otázka finančního ohodnocení. Je dobré, pokud si alespoň rámcovou představu utvoříte dopředu. Na finanční otázku reagujete vždy konkrétně. Nikdy neodpovídejte otázkou. Volte zlatou střední cestu. Sice není dobré představovat si plat premiéra, ale na druhou stranu se nepodceňujte a vyslovte svoje konkrétní platové rozmezí, které byste si představovali. Představa finančního ohodnocení se vždy bere z pohledu hrubé mzdy.

 

Otázky napoví

Nebojte se zeptat na cokoliv, co vás o dané pozici či firmě zajímá. Základní informace na internetu najdete, ty konkrétnější však nikoliv. Zeptat se můžete na pracovní kolektiv, odpovědnost jakou případně budete mít atd.

Přidejte komentář