Kaktus: Ostrý hoch do bytu


Lákavý předmět sběratelské vášně …. Ano, kaktus. Svou drsnou vizáží změkčenou nádhernými květy oslovil nejednoho zarputilého odpůrce květin v bytě. Pokud u vás ještě svoje místo nemá, vpusťte  tohoto ostrého hocha směle dál.

Pár informací na začátek

Kaktus patří do rodu sukulentních rostlin.  Pro naprostého lajka to znamená, že zálivka mu spíše škodí, než-li prospívá J. I když svou nenáročností snesou i „drsnou školu života“, potřebují k svému životu dostatek světla, tepla a živin. Nejčastěji se sázejí do propustné půdy, s velkým množstvím písku (speciální substrát na kaktusy seženete v každém větším květinářství či hobby marketech). Katus krásně vynikne na teplém okenním parapetu v pěkné keramické nádobě. To je další velké plus kaktusků. Spousta malých barevných květináčků je stejně tak designově pěkná jako samotný kaktus (někdy možná i o špetku navíc). Suma sumárům je to skvělá ozdoba do panelákových bytů s ústředním topením.

TIP: Která z vás má ráda překvapení, kaktusy jdou dobře vypěstovat i ze semínek, které zakoupíte v květinářství.

Pár pěstitelských rad, kterých není nikdy dost

Pro pěstitele lajky jsem připravila takový malý kalendář, podle kterého se kaktus nepovede zahubit nikomu.

Leden a únor: Kaktusy jsou v zimním spánku. Nejlépe umístěné v místnosti, kde teplota nepřesahuje 10 stupňů. Jen pozor, aby taková místnost nebyla enormně vlhká. Kaktusy se ve vegetačním klidu nezalévají, ani nepřihnojují. Je dobré, je ovšem občas zkontrolovat, zda se na nich neuhnízdil nějaký škůdce.

Březen: S prvními paprsky jarního sluníčka nasaďte rukavice a pusťte se do přesazování . Kaktusy se začínají, stejně tak jako příroda okolo, probouzet ze zimního spánku. V tuto dobu začněte s mírnou zálivkou. Opatrně, aby jste je neulili.

Duben: V tuto dobu můžete zpozorovat pučící květ na kaktusu. Postupně zvyšujte zálivku a čekejte na svou odměnu. Kdo chce zkusit pěstování kaktusu od semínka, je ten pravý čas na zasazení.

Květen: Pokud máte možnost, můžete kaktusy „vyvenčit“. Skvěle se jim povede v teplém pařeništi nebo skleníku. Máte-li starší rostlinku, můžete ji zkusit rozmnožit odnožemi.

Červen a červenec: Bez sluníčka a tepla bude kaktus strádat. V bytě ho přestěhujte na jižní okno. Pozor na spaření kořínků. Ideální je květináč zapustit do nádoby s pískem (skvěle vypadá aranžmá v akváriu).

Srpen: Letní horké sluníčko je náročné jak pro lidi, tak i pro kaktusy. Aby vedro zvládly bez hnědých spálených fleků, dopřejte jim ranní rosu (úplně postačí umělá z rozprašovače).

Září: Začátkem školního roku uvadá krása kaktusů rychlostí blesku. Květy začínají ztrácet barvu a pomalu uvadají. Na konci měsíce začněte „šidit“ zálivku. Blíží se čas odpočinku. Kaktusy, které si užívaly skleníkového obydlí přestěhujte do bytu.

Říjen: V tomto roce jim tento měsíc dopřejte poslední hlt vody. Pak už až do března ani kapku. Kaktusy pořádně prohlédněte, odstraňte poškozené části a ošetřete postřikem proti škůdcům.

Listopad: Na zimu kaktus umístěte do světlé, chladné místnosti, kde ani v těch nejkrutějších mrazech nemrzne. Pokud tu možnost nemáte, dejte ho alespoň do ložnice, kde se přes zimu netopí.

Prosinec: Kaktus je zcela ve vegetačním klidu. Ten je velice důležitý pro jeho zdravý růst a plný květ v dalším roce. Rozhodně o něj kaktus nešiďte. V příštím roce se vám zase odmění nádherným květem.

Naprostou výjimkou je vánoční a velikonoční kaktus. No, kaktus. Pokud se „píchajícího kamaráda“ trochu bojíte, pořiďte si tyto dva druhy. Nepíchají a kvetou jak o život. Jen vegetační klid mají trošičku jiný. Vánoční kaktus začněte prvně zalévat až na přelomu října a listopadu. Tím si zaručíte jeho bohaté květenství o vánočních svátcích. Velikonoční kaktus zase na konci února.

Štítky:

Přidejte komentář