Klíšťata, komáři, mouchy…nenechte si otrávit léto


Slunečné léto, večery u vínka na terase a noční hraní u táboráku na kytaru. Dokonalá idylka. Jen kdyby nás neotravoval ten obtížný hmyz ve dne v noci. Co s tím. Do útoku na ně a nenechat si jimi zkazit nádherné slunečné dny.

Klíšťata

Opravdu nebezpečný malý tvoreček. Klíště žije jako cizopasník. Jeho potravou je krev zvířat i lidí. Tento nenápadně malý roztoč ale dokáže udělat velkou paseku. Klíště funguje jako přenašeč řady infekčních chorob, z nichž nejhorší je borrelióza a klíšťová encefalitida.
Klíště můžeme chytit opravdu všude. Nemusíme si ho přinést jen z procházky po louce či lese. Klíště si nás hravě najde i ve městě.
Hlavně prevence
Jedna dvě, klíště jde, klíště si jde pro tebe. Znáte? Ano, očkování by v dnešní době mělo být samozřejmostí. Klíšťata se totiž jen tak k ústupu nemají.
Důležitá je i prevence. Použití repelentu není stoprocentní, ale účinek má. Důležité je ošetřit jím pokožku i oblečení. Večerní prohlídnutí, zda jste si s sebou nepřinesli nechtěnou návštěvu by mělo být samozřejmostí.
Když už máte klíště zakouslé, nemusíte okamžitě běžet na pohotovost (pokud se tedy nezakouslo na citlivých nebo těžko dostupných místech). Stačí dodržet ověřený způsob vyndání.

  1. Na klíště nesahejte holýma rukama, ale vždy jen v rukavicích.
  2. Zakouslé klíště pokapejte dezinfekcí. Tím se udusí.
  3. Pinzetou ho poté uchopte těsně nad kůží a jemně s ním viklejte, dokud se nepustí.
  4. Ránu po kousnutí ošetřete dezinfekcí a minimálně tři dny sledujte, jestli se neobjeví červený flek či jiné anomálie.

Komáři

Odporné bzzzz, bzzzz v noci okolo ucha a následné ranní počítání komářích štípanců je opravdu k vzteku. Bránit se proti nim můžete sítí v okně, odpuzovači do zásuvky atd. Žádná ochrana však není stoprocentní. Tady se mi (a spoustě dalším) osvědčily opravdu dobré rady nad zlato, jak bojovat s komáry i léčit komáří štípance.
Lepší než repelent je toto: do jedné malé skleničky oblíbené alpy, nastrkejte 30 kusů koření hřebíčku. Nechtě minimálně 24 hodin vylouhovat a používejte na kůži. Kromě obličeje, samozřejmě. Alpu můžete také nalít večer do misky a dát na stůl, kde sedíte. Komárům vůně vůbec nepřijde lákává a odletí si obtěžovat jinam. Skvělé je i misku umístit na parapet otevřeného okna. Od té doby mám od komárů v noci klid.
Jestliže vás komár štípne a hned se vám udělá červená oteklá boule je to opravdu k vzteku. Hned po kousnutí je dobré místo natřít cibulí nebo česnekem. Máte-li po ruce kostku ledu, šup s ní na štípanec. Každopádně do přírody bez fenistilu ani ránu. Jako první pomoc dokonalá mastička. Hlavně štípanec nedrápat!!

Mouchy

Léto a mouchy.. Bohužel nerozlučná dvojka. Mouchy v teplém počasí obtěžují doma, venku, ve dne v noci. Co je na tom ještě horší než to otravné bzučení? Řekla bych, že to jejich oblézání jídla, nedělní oběd na terase to opravdu „obzvláštní“. A jak se proti těmto potvůrkám bránit. V ženských silách je toho mnoho.
Aby neotravovaly doma:
Aby jste na lustr nemusely lepit „opravdu krásné“ mucholapky, zkuste záclony máchat zásadně v aviváži. Mouchy aviváž odráží jak neviditelná plácačka. Své okno ochráníte ještě víc, pokud si k němu do truhlíků zasázíte muškáty. Jejich vůni mouchy nesnáší. Dvojitá ochrana oken je stejně účinná jako síťka.
Pokud vám přeci jen vletí do obydlí, bez plácačky se neobejdete. „Ulovit“ však mouchu není jen tak. Snadněji vám to půjde, pokud ji za letu postříkáte vodou v rozprašovači nebo lakem na vlasy. Slepí se ji křídla, sedne si, vy bum a je po ní.
Zatočit s otravným hmyzem se dá jistě více způsoby. Jaký osvědčený tip máte vy?

Štítky: , , ,

Komentáře k “Klíšťata, komáři, mouchy…nenechte si otrávit léto”(jeden komentář)

Přidejte komentář