Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem


Dnešní doma si to zkrátka žádá, jen s rodilou češtinou si prostě nevystačíme. Jak ale zvládnout cizí jazyk bez stresu a v pohodě?

Od školky!

Dnes už není výjimkou, že se dětičky učí (nejčastěji angličtinu) už od školky. Sice můžete mít pocit, že svoji mateřštinu ještě pořádně ani neumí a už se jim do hlavy „hustí“ další cizí jazyk. Ale opak je pravdou. Malé děti berou vše jako hru a to pro ně učení se cizích slovíček bezesporu je. Navíc si zábavnou formou osloví základy a ten opravdový „biflovací“ start je pro ně daleko jednoduší. Podívejte se na děti z různojazyčných rodin. Mají v jazycích „hokej“? Ale vůbec ne!

Ve škole dvakrát

Na základních školách se ve většině případů vyučují dva světové jazyky. Jeden jako hlavní a druhý jako doplňující. Bohužel, zde hodně záleží na kvalitě vyučujícího pedagoga. Jestliže dokáže dítě zaujmout a pro jazyk ho nadchnout, máte vyhráno vy a hlavně student. Pokud učitel učí jen strohou teorii, zájem dítka o daný jazyk rapidně klesá. Bohužel to bývá častým jevem ve školách. Samozřejmě tímto nechci omlouvat líné studenty, kteří se nepřipravili.

Po škole do zahraničí

Tak to je nejlepší způsob, jak se jazyk naučit. Vycestovat na výměnný nebo studijní pobyt je zkušenost k nezaplacení. Cizí jazykové prostředí vás zkrátka donutí se jazyk naučit. Navíc pochytíte spoustu slangových výrazů, které vás ve škole nenaučí, ale přesto se v mluveném jazyce často vyskytují. Stejně tak máte skvělou šanci zdokonalit si gramatiku. A víte, kdy by měl pobyt skončit? Kdy jste se jazyk naučily opravdu dobře? Když se vám ve spánku sny přestanou zdát v rodné češtině, ale v cizím jazyce.

S věkem to jde hůř

Pokud jste prošvihly šanci ve škole a zahraniční pobyt vás nelákal, pak už je to jen na vás. Faktem je, že alespoň bez jednoho světového jazyka se neobejdete. Variant máte hned několik.

Pokud patříte mezi samouky, kteří jsou dostatečně disciplinovaní na to, aby svoji výuku zvládly sami. Pak hurá do toho. Na internetu najdete spoustu free stránek s různými kurzy. Od věci ani není mít u postele slovník. Ne, že by se vám ve spánku vlil jeho obsah sám od sebe do hlavy , ale když se každý večer naučíte pět slovíček, pak máte slušný základ. Jen si spočítejte, jakou slovní zásobu budete mít za týden, za měsíc, za rok. Dá se říci, že dostatečnou slovní zásobu máte v té chvíli, kdy zvládnete pojmenovat správným výrazem věci kolem sebe.

Cítíte-li, že to sami nezvládnete, pak vyrazte do kurzu. Stačí se jen porozhlédnout. Sousta z nich vychází svým zájemcům vstříc přijatelnou otvírací dobou. Můžete si tak zvolit čas, který Vám vyhovuje. Aby mělo navštěvování kurzu smysl, měly by jste do něj docházet alespoň třikrát v týdnu.

Máte-li dostatečnou slovní zásobu, ale gramatiku ovládáte jen teoreticky, je čas konverzovat a konverzovat a konverzovat. A s kým? Nejvíce vám v tom pomůže rodilý mluvčí. Posloucháním a mluvením si cizí jazyk vypilujete k dokonalosti.

Firmy chtějí chytré zaměstnance

Pokud pracujete ve firmě, které není lhostejná vzdělanost jejich zaměstnanců, máte vyhráno. Spousta firem v pracovní době umožňuje svým zaměstnancům navštěvovat jazykový kurz v rámci pracovní doby nebo za nimi lektor dochází přímo na pracoviště. V opačném případě vám na kurz přispějí určitou finanční částkou. Zapátrejte tedy u svého zaměstnavatele, jestli něco takového neumožňuje.

Mějte však na paměti, že někdo je pro jazyky nadaný více někdo méně. Někdo se může snažit sebe víc a výuka mu nepůjde, i kdyby se přetrh. Důležité je vytrvat a zbytečně neházet flintu do žita, třeba se vám jazyková bariéra podaří skolit vaší pílí.

Štítky: , ,

Přidejte komentář