Mama hotel


Koupeno-Pixmac000046806140A že je to pětihvězdičkový hotel. Stále teplé jídlo, ustlaná postel, oblečení se z koše na špinavé oblečení dostane jak mávnutím kouzelného proutku vyprané, voňavé a vyžehlené do skříně a tak by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho. Zkrátka full servis jak má být. Je to tak ale správně?

„Zmrazené“ mládí

Drtivá většina mladé populace do třiceti let, využívá plný servis Mama hotelu. Těch co překročili třicítku a stále zůstávají pod ochrannými křídly rodného zázemí je pořád ještě dosti. Proč? Jednoznačně se dá tento jev přiřadit k trendům moderní doby. Daleko více se mladí studenti pouští do studování vysokých škol. Po jejím zdárném ukončení jsou vzdělaní, ale bez finančních prostředků. Chvíli trvá, než si najdou dlouhodobé zaměstnání. Poté si po dlouhých letech studentského života, kdy měli hluboko do kapsy, chtějí užít náhlého „bohatství“.

Verze druhá je trošičku horší, i po dostudování zkrátka přes skla růžových brýlí mládí nemůžou svojí vysněnou práci najít. Volí tedy variantu buď nahodilých jednorázových brigád, nebo zaměstnání, které je neuspokojuje jak finančně, tak po intelektuální stránce. Ani z jednoho se vlastní bydlení nedaří zainvestovat. Přání tady sice je, ale pohodlnost vítězí.

O krok zpátky

Nemusíme hned koukat na generace našich babiček či prababiček. Úplně postačí, koukneme-li se na život našich rodičů. Sice neměl každý vysokoškolské vzdělání, ale práce byla. Děti vylétaly z hnízda téměř v tom samém okamžiku, kdy dosáhly plnoletosti. Asi je chyba, myslet si, že díky tehdejší době bylo vše daleko snazší. Ano, měli jistou práci i bydlení, ale naučit se postarat sami o sebe museli tak jako tak. Chtěli být nezávislí a samostatní a nedomýšleli existenční otázky do úplného detailu. Věděli, že vůlí a snažením zvítězí nad „běžnými“ starostmi a útrapami života.

Dvě generace

Pokud se nad tímto logicky zamyslíte, zjistíte, že není ani tak problém v době, jako v úvahách dnešních mladých lidí.

Proč by se měli snažit, když právě dostudovali. Dnešní mladým lidem chybí píle a hlavně trpělivost. Trpělivost přináší nejen pověstné růže. Konzumní způsob života je učí, utrácet, ale přitom nešetřit. Proč taky. Byt či dům na hypotéku, auto na leasing, pračku na splátky…A průměrná výplata je málo.

Samozřejmě, nejde podle této definice „zaškatulkovat“ všechny, přeci jen výjimky potvrzují pravidlo.

Vystoupení z kruhu

Rodiče své děti zahrnují starostlivostí, péčí a bezstarostností. Bohužel, my jako rodiče se nezměníme. Vždy se budeme snažit na více jak sto procent, aby se naše robátka měla dobře. Netrpěla, nestrádala, nehonila se, zkrátka se je snažíme provést životem po krásné cestičce, kde nejsou kamínky ani kopečky. Je to tak správně? Poznají včas nástrahy a starosti dnešní doby? Nebylo by lepší nechat je sem tam zakopnout o nějaký ten šutr?

Co zkusit toto…

Bydlíš doma, ano, samozřejmě, z domova tě nikdo nikdy nevyhodí. Ale jako každý člen domácnosti budeš mít svoje povinnosti, co se domácnosti týče. Důsledně trvejte na jejich pravidelném a včasném provedení. A je v podstatě jedno, jestli se jedná o žehlení nebo sekání zahrady.

Finanční zodpovědnost je dnes hodně diskutované téma. Studentský život má samozřejmě svoje výhody i nevýhody. Jenou z nich je stále prázdná peněženka. Co takhle stáhnout kapesné na minimum a donutit své „zlatíčko“ pracovat brigádně. Vždyť vy také zvládáte práci i domácnost. Varianta škola a brigáda je tedy naprosto v pořádku.

A prázdniny? Vysokoškoláci mají čtyři měsíce prázdnin, což je vlastně 1/3 celého roku. Proč by nemohli, alespoň část z nich, věnovat pracovním povinnostem?

Uvidíte, že až vylétnou z hnízda, bude to pro ně neocenitelná zkušenost. Protože těžko na bojišti, lehko na cvičišti.

Přidejte komentář