Máme tu Advent


Nejkrásnější svátky nám už klepou na dveře. Předvánoční čas nazýváme Adventem, který nám odpočítává čtyři neděle do nejkrásnějšího svátku v roce, Štědrého dnu. Advent sice nekončí Štědrým dnem, ale až 25. prosince.

První adventní neděle

První adventní neděli , nebo-li železnou, začíná advent v tom pravém slova smyslu. Z krabic ve skříní vytáhněte vánoční „cinkrlátka“, začněte zdobit okna, vyrobte si adventní věnec a večer si na něm zapalte první svíčku. Pro věřící je i tradice nechat si věnec požehnat. Města se většinou v tento den zahalují do světelné vánoční výzdoby, otevírají se vánoční trhy a rozsvěcí se stromeček.

1. prosinec, rovných 24. dní do rozzářených dětských očiček. Nezapomeňte dětem koupit adventní kalendář. V poslední době nemusíte kupovat jen klasický čokoládový adventní kalendář, ale můžete koupit i kalendář s drobnými hračkami v každém okénku. S oblíbenými pohádkovými postavami je čekání na Ježíška daleko příjemnější.

Barborka na vdávání

Máte-li doma slečnu na vdávání, jděte 4. prosince na tzv. Barborky, tedy větvičky třešní nebo višní. Barborky dejte doma do vázy s vodou a pokud do Štědrého dne rozkvetou, dívka se příští rok vdá. Pokud ne, pak to s ní ještě rok doma budete muset vydržet.

Čert, Mikuláš a anděl

Tyhle tři pohádkové bytosti spíš patří k radostem i obavám našich dětí. 5. prosince děti obdarujte sladkostmi, ovocem nebo drobnými dárky. Přidělávaly Vám děti celý rok starosti? Pak jim do mikulášského pytlíčku dejte brambory nebo černé uhlí. Ty větší si na takovou nadílku vzpomenou i za hezkých pár let.

Druhá adventní neděle

Druhou adventní neděli nazýváme bronzovou. Na „bronzový“ víkend vytáhněte vály, mouku, máslo a začněte péct. Hlavně to nepřehánějte. Vánoce jsou svátky klidu, ne shonu a budou stejně, ať už máte dva druhy cukroví nebo dvacet.

Mezi druhou a třetí adventní nedělí vyrazte na nákupy. Doma si připravte seznam co pro koho Vám ještě chybí, nezapomeňte nakoupit vánoční balící papír, mašle a jmenovky. Nepatříte-li mezi zručné „baličky“ dárků, téměř ve všech obchodech Vám je ochotně zabalí a většinou úplně zdarma.

Třetí adventní neděle

Třetí adventní neděli nebo-li stříbrnou věnujte rodině. Vyrazte se všichni podívat na Betlémy do kostela, na vánočním trhu si dejte svařák, nasajte naplno tu pravou nefalšovanou vánoční atmosféru.

Mezi třetí a čtvrtou nedělí se vrhněte na úklid. Máte dvě možnosti, buď do úklidu zapojte všechny členy rodiny nebo je pošlete pryč a vygruntujte si sama. Pamatujte, že celý rok nežijete v totálním „bordelu“ a Ježíšek dorazí i když nebudete mít pravou zásuvku na pokličky v kuchyni vytřenou. Pak už stačí jen zajet vybrat ten nejkrásnější vánoční stromeček a pořádně nakoupit.

Čtvrtá adventní neděle

Čtvrtá adventní neděle nebo-li zlatá. Hoďte starosti za hlavu, zapalte poslední, čtvrtou svíci na adventním věnci a relaxujte. Pokud si chcete čas čekání zpříjemnit, můžete si vyrobit voňavé pomeranče. Stačí do pomeranče napíchat koření hřebíčku.

Aby bylo všechno v klidu
Chcete-li si Štědrý den užít a ne ho strávit se zástěrou v kuchyni, připravte si 23. prosince večer bramborový salát, obalte si řízky a zkontrolujte, zda máte všechny dárky zabalené.

A je to tu!

24. prosinec, Štědrý den. Večer přijde Jéžišek. Pro Vaše děti a co si budeme povídat, Vánoce jsou hlavně pro děti, je to nejkrásnější den v roce. Ráno posnídejte vánočku (i ta kupovaná je dobrá), dopoledne spolu ozdobte stromeček pro Ježíška, koukněte v televizi na klasické české pohádky, zajděte se podívat na živý Betlém, v klidu povečeřte a koukejte, Ježíšek už letí přímo k Vám.

Šťastné a veselé!

Štítky: ,

Přidejte komentář