Morče: Nenáročné domácí zvířátko


Pixmac000068841395Určitě to také znáte, věčné kňourání dětí typu: „Mami já bych chtěl/a pejska“. Pejsek je hodně velký závazek vyžadující pořádnou dávku péče a hlavně strávíte spoustu času venčením. Chcete-li vyzkoušet, jaké je vaše dítko „pečovatel“ zkuste mu ze začátku pořídit „menšího kamaráda“. Co takhle morčátko. Stane se mu skvělým kamarádem a vy vyzkoušíte, jak je ten váš malý neposeda zodpovědný při péči o něj.

On nebo ona

Rozhodli jste se pro koupi morčete, ale teď váháte, jestli jedno nebo radši dvě aby jim nebylo smutno. A pořídit si raději samce, samičku nebo páreček. Odpověď není snadná a záleží co od takového malého „domácího“ chovu očekáváte.

Samec se doporučuje pořídit samostatně. Ve svém výběhu snese samičku, ale druhého samce málokdy. Hold cítí rivalitu.

Pokud se rozhodnete chovat samičku, můžete si vzít i rovnou dvě najednou. Samičky jsou přizpůsobivější než samci a život ve dvou jim nevadí. Jen se musíte smířit s tím, že se jim sice bez vás nebude stýskat, ale problematičtější bude ochočení, protože si vystačí spolu.

Pořídíte-li si páreček, musíte se připravit na příval malých morčátek. Život v páru sice morčatům vyhovuje, ale pohlavně jsou hodně brzy dospělá, takže se vám několikrát do roka rozmnoží.

Vzhůru do zverimexu

Pokud jste se rozhodli morčátko pořídit, nastává to nejpříjemnější. Musíte si vybrat vhodného nového člena domácnosti.

Povedou-li vaše kroky do zverimexu na výběr dostanete z různorodé nabídky. Můžete si vybrat krátkosrsté, dlouhosrsté nebo naopak úplně bez srsti. Morčata i „hrají“ všemi různými barvami, od jednobarevných, přes různě flekatá až po krásně rozetová. Péče o ně se nijak zvlášť neliší. Jen ty bez chloupků, naháči, kteří se hodí i do rodin kde jsou alergici, jsou na svou „kůži“ citliví.

Pokud si chcete být jisti, že mláďata morčátek přijdou k vám do rodiny z milující náruče, zapátrejte na internetu či se poptejte známých, jestli někdo morčata nechová. U tohoto výběru morčete víte, na sto procent z jakého prostředí pochází. Navíc si můžete být jisti, že je od malička postupně ochočováno a dostatečně „socializované“ pro žití v domácnosti.

Co si domů připravit

Tak jako každý člen domácnosti, potřebuje mít i morče svoje vlastní zázemí. Nejdůležitější pro něj je dostatečně velká klec. U výběru se pořádně zamyslete, jestli je dostatečně praktická a dobře omyvatelná. Budete ji totiž minimálně jednou týdně čistit a alespoň jednou za měsíc vymývat. Ideální je taková, kde se dá klec sundat a zůstane jen plastové dno.

Další položkou by měl být nákup podestýlky. Pod morče se dají koupit speciální druhy nebo použít klasické hobliny, které skvěle absorbují vlhkost.

Do klece patří domeček, kam se morče může schovat před okolním světem a nerušeně odpočívat. Morče by mělo mít také celodenní přístup k čerstvé vodě, což mu zaručí napáječka. „Baštit“ se morčeti nejlépe bude z keramické misky, která se nepřevrhne tak snadno jako ta platová. Určitě byste měli pořídit i zásobník na seno. Seno by mělo mít morče k dispozici neustále, jeho konzumace je důležitá pro správné zažívání.

Morčeti často dopřávejte tvrdé pečivo na broušení zubů, mrkev, jablko, salát a rozhodně ani nepohrdne čerstvou trávou. V zimních měsících „přesedlejte“ na směsi krmiv určená pro morčata.

Maxi morče

V „nabídce“ druhů morčat mě zaujala jedna novinka. Morče, které se velikostně dá přirovnat ke králíkovi. Morče cuy, které je extra vnímavým společníkem. Chovatelé si ho vychvalují kvůli jednoduchému ochočení. Takovéto obří morče vám může dorůst až do padesáticentimetrové délky a vážit může až dvě a půl kila. Kromě toho, že všechno od klece až po krmení potřebuje maxi, je péče o něj stejná jako o běžné morčátko.

Přidejte komentář