Nešikovnost vás může přijít draho. S trochou smůly i na miliony


Máte pejska, který si sem tam postaví hlavu a odmítá poslouchat? Raději si ho dobře hlídejte, protože za něj nesete odpovědnost. Situace, kdy se zvíře vysmekne z vodítka a vběhne do vozovky, jsou poměrně časté a v horším případě končí bouračkou projíždějících vozidel. Výše škody se může vyšplhat do statisíců až milionů korun. Chcete mít jistotu, že kdyby k něčemu takovému skutečně došlo, nepřijdete „na buben“? Sjednejte si pojištěni odpovědnosti!

O pojištění odpovědnosti občana za škodu jste již pravděpodobně slyšeli, ale nevěnovali jste mu patřičnou pozornost. Možná vás o jeho důležitosti přesvědčí statistiky České asociace pojišťoven.

Pojišťovny v posledních letech evidují nárůst škodních událostí a upozorňují na zvyšování průměrné škody. ČAP uvádí, že se na pojišťovny každoročně obrací přes sto tisíc klientů, kteří vlastní nešikovností či nepozorností způsobili škodu na majetku nebo zdraví třetích osob.

Větší počet plnění ve výši v řádu desetitisíců korun připadá na materiální škody. V případě újmy na zdraví pojišťovny vyplácí daleko větší odškodnění. Výjimkou nejsou ani několikamilionové částky.  Odborníci vidí příčinu nárůstu domáhání odškodného v nové legislativě. Změny v občanském zákoníku hrají do karet poškozeným, kteří svých možností neváhají využít. Jednou z nich je například skutečnost, že od roku 2014 nejsou zvířata z právního hlediska věci. Majitel zraněného psa se díky tomu může domáhat všech nákladů vynaložených na léčbu, a to bez ohledu na jejich výši (tzn., mohou převyšovat cenu zvířete).

Pokud máte obavy, že se škody na majetku či zdraví dopustíte v práci, sjednejte si pojištění odpovědnosti pro zaměstnance. Zaměstnavatel má sice právo na odškodné „pouze“ ve výši 4,5 násobku vašeho průměrného platu, ale i to může být krajně nepříjemné a dostat vás do existenčních potíží. Pojistné přitom ročně vychází nejvýše na několik set korun.

Přidejte komentář