- Zinnia - http://zinnia.cz -

Nešikovnost vás může přijít draho. S trochou smůly i na miliony

Máte pejska, který si sem tam postaví hlavu a odmítá poslouchat? Raději si ho dobře hlídejte, protože za něj nesete odpovědnost. Situace, kdy se zvíře vysmekne z vodítka a vběhne do vozovky, jsou poměrně časté a v horším případě končí bouračkou projíždějících vozidel. Výše škody se může vyšplhat do statisíců až milionů korun. Chcete mít jistotu, že kdyby k něčemu takovému skutečně došlo, nepřijdete „na buben“? Sjednejte si pojištěni odpovědnosti!

O pojištění odpovědnosti občana [1] za škodu jste již pravděpodobně slyšeli, ale nevěnovali jste mu patřičnou pozornost. Možná vás o jeho důležitosti přesvědčí statistiky České asociace pojišťoven.

Pojišťovny v posledních letech evidují nárůst škodních událostí a upozorňují na zvyšování průměrné škody. ČAP [2] uvádí, že se na pojišťovny každoročně obrací přes sto tisíc klientů, kteří vlastní nešikovností či nepozorností způsobili škodu na majetku nebo zdraví třetích osob.

Větší počet plnění ve výši v řádu desetitisíců korun připadá na materiální škody. V případě újmy na zdraví pojišťovny vyplácí daleko větší odškodnění. Výjimkou nejsou ani několikamilionové částky.  Odborníci vidí příčinu nárůstu domáhání odškodného v nové legislativě. Změny v občanském zákoníku hrají do karet poškozeným, kteří svých možností neváhají využít. Jednou z nich je například skutečnost, že od roku 2014 nejsou zvířata z právního hlediska věci. Majitel zraněného psa se díky tomu může domáhat všech nákladů vynaložených na léčbu, a to bez ohledu na jejich výši (tzn., mohou převyšovat cenu zvířete).

Pokud máte obavy, že se škody na majetku či zdraví dopustíte v práci, sjednejte si pojištění odpovědnosti pro zaměstnance [3]. Zaměstnavatel má sice právo na odškodné „pouze“ ve výši 4,5 násobku vašeho průměrného platu, ale i to může být krajně nepříjemné a dostat vás do existenčních potíží. Pojistné přitom ročně vychází nejvýše na několik set korun.