Odkdy by se měly děti začít učit anglicky a jakým způsobem?


Děti a angličtina, to je věčné téma rodičů, kteří by svým potomkům rádi položili pevné základy dobré jazykové výbavy. Aneb kdy dítko dostatečně zralé na první kontakt s jiným než mateřským jazykem? Zatímco v minulosti se názory odborníků dosti rozcházeli, v poslední dekádě jsou vesměs zajedno: děti jsou velmi tvárná stvoření a není jediný důvod výuku odkládat. Logickým předpokladem je vhodná forma.

Angličtina zažívá boom a zdá se, že ze současných školkařů vyroste velmi vzdělaná generace. Ale jestli se i váš potomek zařadí do jazykově vybavenější skupiny, záleží na vašem přístupu.

Zdaleka nejvýhodnější startovní pozici mají děti vyrůstající v tzv. bilingválních rodinách. Tedy v rodinách, kde rodiče hovoří rozdílným mateřským jazykem. V podstatě není problém, aby se dítě odmalička setkávalo jak s češtinou, tak s angličtinou. Každý z rodičů by však měl na potomka hovořit pouze jednou řečí, aby mohlo logicky kdykoliv přejít od jednoho jazyka do druhého.

Bilingvních rodin však není mnoho. Drtivá většina dětí se musí anglicky naučit jinak než konverzací s cizojazyčným rodičem. Jednou z možností je tzv. anglická školka, tedy mateřská škola s výukou v cizím jazyce. Instituce tohoto typu se nachází spíše ve větších městech a mají omezené kapacity. Navíc se pro mnoho rodičů jeví jako příliš drahé.

Mnohem dostupnější je angličtina pro děti v rámci vhodně zvoleného kurzu. K nejlépe hodnoceným metodám patří Wattsenglish, která je založena na unikátní metodice výuky – dítě si jazyk osvojuje přirozeně stejně jako mateřskou řeč. V podstatě simuluje bilingvní prostředí, kdy dítě lektorovi rozumí, ačkoliv ještě samo nezvládá formulaci vět.

 

 

Angličtina pro začátečníky v útlém věku musí být hravá a nenásilná. Jedině tak může děti bavit a dostat se jim pod kůži. Pokud takový kurz najdete, neváhejte a svého potomka do něj přihlaste. Třeba ho bude výuka cizího jazyka bavit natolik, že ho brzy přihlásíte na kurz Starters.

Přidejte komentář