Po mateřské opět do práce


Ženy na mateřské dovolené mají v otázce následného zaměstnání jednu výhodu, často mohou nastoupit do společnosti, ve které pracovaly před svým mateřstvím. Jenže ani tato garance občas nestačí. Firma za těch několik let mohla zkrachovat, maminka o práci v ní už nemusí mít zájem, případně před nastoupením na mateřskou ani v žádné firmě nepracovala.

V takovém případě přichází na řadu hledání nového zaměstnání, při kterém žena musí překonat nejenom své konkurenty a konkurentky v boji o pracovní místo, ale často i své pochyby, které přirozeně po takové pauze v zaměstnání nastanou.

Práce v oboru – sledujte vývoj

Situace je v různých oborech odlišná, ale málokde se za 3 a více let nic nezmění. Buďte na to připraveny, předem zkuste načerpat informace o tom, co se ve vašem oboru stalo, abyste na pohovorech nepůsobily jako nepopsaná tabule, byť jste se v oboru pohybovaly před mateřství řadu let. Na internetu najdete dostatek návodů, jak se připravit na pracovní pohovor a vydat ze sebe to nejlepší. Nezapomeňte také, že na řadu otázek při pohovoru vůbec nemusíte odpovídat. Jedná se zejména o osobní otázky na děti např. „Jak často jsou Vaše děti nemocné?“ nebo „Kdo se bude o děti starat v případě, že onemocní?“.

Kde hledat

Základem bývá úřad práce, který se bude snažit vám zaměstnání najít. Pravděpodobně se ale budete muset porozhlédnout i samy. V hledání práce vám může pomoci inzertní web, například flek.cz, na kterém najdete celou řadu nabídek ze všemožných oborů, ve kterých můžete vyhledávat podle oboru, či pozice i podle místa – pro aktuální nabídku práce v Praze stačí zadat do vyhledávacího políčka Praha a vybírat.

Využijte všech možností

Záleží samozřejmě na finanční stabilitě vaší rodiny, ale ani pokud nemáte finanční nouzi a můžete si dovolit s nástupem do práce počkat, nedělejte to. Čím déle budete tento krok odkládat, tím více se vám smrskne počet potencionálních zaměstnavatelů, protože když už jednou odmítnete nabízené místo, jen těžko později dokážete, že o něj opravdu stojíte. Navíc se bude neustále prodlužovat doba, kdy budete mimo svůj obor a sehnat práci tak bude stále těžší.

Nebuďte proto zpočátku příliš vybíravé a raději přijměte uspokojivé zaměstnání, než abyste čekaly na zázrak. Čím dříve se nastartujete k budování nové kariéry, tím lépe.

Štítky:

Přidejte komentář