Práce versus děti


Maminka s miminkem

Maminka s miminkem

Skloubit v dnešní době zaměstnání, které by vám přinášelo nejenom prostředky k zaplacení životních nákladů ale i dávalo dostatečný prostor pro rodinný život, je dnes opravdu těžké. Máte-li v rodině navíc jedno, dvě či více dětí vydáváte se na cestu plnou nástrah a překážek. Cíl cesty je však jasný. Za odměnu na vás čeká sladké vítězství, vyrovnaný rodinný rozpočet, šťastné děti a spokojený manžel.

Návrat je krutý

Vracíte-li se po mateřské dovolené a je jedno jak dlouhé, do zaměstnání, vězte, že nebude nic jako dřív. Ještě pěkných pár let vám nebudou nic říkat přesčasové hodiny nebo odpolední dýchánky u kávy s kolegyněmi. Pracujete-li ve větším kolektivu, máte bod na víc. Jistě nejste v celé firmě jediná, která pospíchá z práce rovnou do školky. Určitě je dobré cítit i podporu kolegyň, které si touto situací prošly také. Jasnou výhodou je také zastupitelnost. Ať chcete nebo ne, přijdou chvíle, kdy děti marodí a vy s nimi musíte zůstat doma. Máte-li vedoucího pracovníka, kterému rodinný život není na překážku gratuluju. Návrat pro vás bude daleko přívětivější. Pracujete-li v práci sama a vaše zastoupení není možné, musíte mít v záloze pár krizových plánů, které se dají v případě nemoci či prázdnin dětí použít.

Pracovní doba

Bohužel, českým zaměstnavatelům, kteří by byli přístupni flexibilní pracovní době nebo částečným pracovním úvazkům je jak šafránu. Oproti zahraničí zde české pracující matky narážejí na bariéry, které bude ještě nějaký ten rok trvat odstranit. Zaměstnavateli jen těžko vysvětlíte, že díky péči o děti jste se skvěle naučila organizovat svůj drahocenný čas tak, aby byla každá minuta efektivně a cíleně využita. Do práce si nejdete zkrátka odpočinout, ale splnit si své povinnosti. Mnoho „konzervativních“ zaměstnavatelů si je jisto, že klasická osmihodinová pracovní doba je ideální. To, že jeho zaměstnanci v pracovní době tráví přehnaně dlouhé „rauch pauzy“ nebo jen tak „klábosí“ už nevidí. Pokud se s vašim šéfem dá jen trochu mluvit, zkuste mu rozumně vysvětlit, jak práci zvládnete za kratší čas. Pak je tu také otázka mzdy, kratší čas rovná se menší výplata? Nebo dobře odvedená práce za kratší dobu rovná se výkonnější zaměstnanec?

Školka a škola

Bohužel svoji léta nezměněnou pevnou otvírací dobu má i většina školek a školních družin. Školka je často otevřena jen do čtvrté hodiny odpolední a školní družina na tom není o nic lépe. Ale co s dítkem, když v práci musíte být do pěti, alespoň v úředních dnech? Pokud nefungují babičky, což v dnešní době není neobvyklé, nezbývá než se poohlédnout po náhradní hlídací babičce nebo si vypomoci s kamarádkami. Jistě se najde nějaká, která pracuje na směny a sama občas potřebuje pomoci nebo má zaměstnání na „volné noze“ . Jednou pomůžu já tobě, podruhé ty mě. Velkými pomocníky můžou být i starší sourozenci, kteří ty mladší vyzvednou, doprovodí domů a pohlídají než přijdete. Ani jim to není na škodu. Starší dítko tím získá dostatečný prostor pro to přesvědčit rodiče o své samostatnosti a zodpovědnosti.

 Pracuji jako…

…….Samozřejmě, každá profese má svoje plusy a mínusy. Ale ve svém okolí najdete jistě spoustu žen, které právě kvůli dětem začaly novou a lepší etapu svého života. Zjistily, že zaměstnání, které jim vyhovovalo před nástupem na mateřskou dovolenou není pro ně po ní to pravé ořechové. Často se takovéto ženy pouští do podnikání. Být svým vlastním pánem vyžaduje tvrdou dřinu, ale na oplátku jste paní svého času. Kdy jindy byste měla o svých manažerských schopnostech a dokonalém plánování přesvědčit své okolí než teď? Zapřáhněte rodinu a splňte si své sny. Žijeme jenom jednou.

Přidejte komentář