- Zinnia - http://zinnia.cz -

Recyklace?! Tu využívám

Blond woman recyclingLidstvo vyprodukuje obrovské množství odpadu ročně. Životnímu prostředí tím „na kráse“ rozhodně nepřidáváme. K přírodě a životnímu prostředí můžeme však být daleko šetrnější a to sice díky recyklaci. Recyklovat, či chcete-li třídit, odpad je trendy. Ten kdo netřídí je out. Hlásají titulky novin a časopisů. Spíše než módní záležitostí bych se řídila tímto: Odpad třídí člověk rozumný, který chápe, že odpadky se sami neztratí a jednou by mohly naši planetu zavalit úplně. Víte ale jak třídit a jak se vám třídění vrátí zpět?

Barevné popelnice

Vysvětlovat na co je zelená, modrá a žlutá popelnice není zbytečné asi tak jen pro malé děti. My dospělí už toto jednoduché základní třídění máme v malíčku a rozhodně neházíme přečtené noviny do popelnic se směsným odpadem. Jak se ale papír, plast a sklo vrací k nám, obyčejnému spotřebiteli?

Z papíru se stalo…

Z nasbíraného papíru v modrých kontejnerech se dále vyrábí papír. Recyklovaný papír se k nám dostane znovu ve formě klasického papíru, sešitu nebo jako toaletní papír či lepenka. Papír se k nám rovněž může dostat v podobě tepla…Recyklací se z něj dají vytvořit izolační desky.

Z plastu se stalo…

Z PET lahví, které skončily ve žlutém kontejneru, se dále vyrábí opět PET lahve. Nebo se dají „semlít“ v silonové vlákno, které se přidává do umělé výplně dek, polštářů a bund nebo jako příměs fleesu. Kdo by to byl řekl, ale díky plastu máme i klid kolem dálnic. Z recyklovaných kelímků od jogurtu, mikrotenových sáčků nebo prázdných lahví od sprchových gelů se vyrábí protihlukové stěny, které lemují české dálnice.

Ze skla se dál vyrábí…

Sklo, které vyhodíte, do zeleného kontejneru se ke svému spotřebiteli vrátí opět jako skleněná láhev nebo jako skleněná dekorace.

Oranžová místo žluté

Nápojové kartony se sice také dají vyhazovat do žluté popelnice (je-li označena nálepkou kartonu), ale pak je nutno je dále od ostatního plastu roztřídit. Pro usnadnění tohoto procesu se začaly vyrábět popelnice oranžové, přímo určené k vyhazování nápojových kartónů. Recyklace těchto nápojových kartónů tvoří důležitou část v koloběhu odpadu. Recyklací nápojových kartónů se vyrábějí stavební desky, které se dají použít na stavbu např. rodinného domu.

Kompostéry

Hnědá popelnice, která ovládla zahrádkářské kolonie a domky se zahradou. Patří do ní pouze biologický odpad ze zahrad, jako je listí, tráva, větvičky. V žádném případě do ní nepatří zbytky jídel. Takovýto odpad se odváží do kompostárny, kde se odpad zpracuje na zcela přírodní kompost. Výhodou je, že spousta měst nabízí zpětnou vazbu. Zpracují z popelnic kompost a nabídkou zahrádkářům odvoz hotového kompostu, popřípadě rovnou promíchaného se zeminou.

Oblečení do koše nepatří

Oblečení, ale i nevyužité povlečení, ručníky, utěrky…, zkrátka textil, který už nepotřebujete, nemusíte házet do odpadkového koše. Stačí se ve vašem městě poohlédnout po sběrných popelnicích (často u větších nákupních center). Oblečení tam odložíte a to pak putuje do míst, kde je potřeba. Za hranicemi fungují běžně, u nás jich je bohužel zatím jako šafránu.

Baterie nepatří do odpadkového koše

Z baterií se totiž časem uvolňují těžké kovy, které škodí životnímu prostředí. Jako „odkladiště“ použitých baterií slouží malé popelnice, černé s červeným víkem. Najdete je ve větších podnicích, ve školách, školkách nebo obchodních centrech. Patří do ní všechny druhy baterií, včetně těch z mobilních telefonů nebo náramkových hodinek. Z baterií, které už nám dosloužily, se díky recyklaci stávají znovu použitelné kovy.