Studium v každém věku


U nás doma na lednici visí pořekadlo, kterého se snažíme držet celá rodina. Oblíbený český spisovatel, dovoluji si ho oslovit Pan s velkým P, Karel Havlíček Borovský pronesl velké moudro: „Kdo se stále pilně učí, ten je vlasti chlouba. Kdo si myslí, že dost umí, začíná být trouba.“ Opravdový smysl zná jistě každý. Zdokonalovat své vědomosti musíme celý život. Bohužel, nikdy nemůžeme říci, že toho umíme dost (nechceme-li být tedy považováni za trouby).

Devět let nestačí

Začíná to povinnou školní docházkou. V patnácti, kdy toho o světě ví dnešní dospívající mládež „zaručeně“ nejvíce, toho dokážeme velice málo s pouhým náznakem vědomostí. Nezbývá než jít studovat dál. Ti zruční si vyberou obory rozvíjející jejich talent, ti „s mozkem nabitým vědomostmi“ míří dál. Tady si více jak polovina studentů řekne dost. Teorie bylo dosti, praxe je přeci o něčem jiném. Nástup do zaměstnání však růžové brýle z naivních očí sundá rychlostí blesku. Tak a co dál. Vyžít celý život se „studijním minimem“ se v dnešní době zkrátka nedá.

Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

Bez znalosti minimálně jednoho světového jazyka na komunikativní úrovni dnes může fungovat snad jen dělník. Pracujete-li na vyšší pozici, měli byste jazyk trénovat neustále. Večerní kurzy či soukromé hodiny budou pro vás to pravé. Potřebujete-li si jazyk jen zdokonalit, zasedněte k počítači a najděte si „cizojazyčného“ přítele. Komunikace v jiném jazyce přes email či skype je k nezaplacení. Třeba nebude od věci ani osobní návštěva o dovolené. Nenásilnou formou si jazyk vypilujete a ztratíme „blok“ z případné komunikační bariéry.

Rekvalifikační kurzy

Jsou skvělou alternativou pro toho, kdo hledá zaměstnání ve svém oboru delší čas neúspěšně. Rekvalifikovat se můžete téměř na cokoliv. Na úřadu práce ve vašem městě, vám jistě poradí, jaká rekvalifikace by pro vás byla nejvhodnější. Často spolupracuje úřad práce s potencionálními zaměstnavateli, kteří si již v průběhu kurzu vybírají vhodné zaměstnance.

Kombinované studium

Chcete-li absolvovat vysokou školu, ale vlak studentských let vám „nenávratně ujel“, je pro vás tato forma tou pravou. Pod pojmem kombinované studium se skrývá jiný výraz pro studium dálkové, které se dá zvládnout při zaměstnání. Často probíhá výuka individuálně, s přednáškami o víkendu jednou za čtrnáct dní. Samozřejmě, forma studia to není nejjednodušší. Pěkných pár let nebudete usínat s ničím jiným než se skripty. Ale výsledek stojí za to. Titul a získané nové znalosti vám otevřou dveře k novým pracovním příležitostem a díky tomu i samozřejmě lepšímu finančnímu ohodnocení.

Doplňkové studium

V mnoha zahraničních (a často již i v tuzemských) firmách způsob jak zlepšit odbornost svých zaměstnanců. Pokrok zkrátka nezastavíš. Zaměstnanci se mají možnost dozvědět nové způsoby v jejich oboru, nové legislativy atd. Skvělé je, že vyučování je většinou v rámci pracovní doby a ještě k tomu placené zaměstnavatelem.

Univerzita třetího věku

Cítíte se již „za zenitem“? Nemusíte, univerzita třetího věku vám to nedovolí. Mozek sice už toho nepobere tolik „jako za mlada“ ale rozpohybovat se rozhodně dá. Není výjimkou, že univerzita třetího věku vrátí člověka v důchodu zpátky do pracovního procesu. Z univerzity třetího věku si odnesete doklad o absolvování, ale titul před jméno vám nedá.

Samo studium

Dnešní doba přeje i „samotářům“. Díky internetu můžete ušetřit čas za dojíždění a věnovat se studiu v pohodlí domova. Tzv. e-learning nabízí možnost využití veškerých aplikací, které nabízí internet. On-line můžete komunikovat s pedagogy, prohlížet knihy, absolvovat různé kurzy či semináře. Tato forma studia vyhovuje nejvíce lidem s pevnou vůlí, co se zkrátka „donutí“.

Štítky: ,

Přidejte komentář