Vánoční zvyky


VánoceVýlohy obchodů začaly plnit barevné nablýskané ozdoby, uličky měst ozdobila světelná výzdoba a náměstí zaplnily stánky se jmelím a vánočním svařákem. Vánoční atmosféra na nás zkrátka dýchá z každého rohu. K modernímu obrazu vánočních zvyků patří nákupní horečka, přemíra vánočního stresu a vymýšlení co nejoriginálnějšího dárku apod. Vánoční zvyky a tradice mají však daleko hlubší kořeny a význam.

Začátek těšení = Advent

Adventem začíná to nádherné vánoční těšení. 1. Adventní neděle připadá na dobu mezi 27. listopadem až 3. prosincem a končí západem slunce o Štědrém dnu. Dětem se o prvním adventním dnu dává adventní kalendář s 24 okýnky, tolik dnů jim totiž přesně zbývá do večera splněných přání. V bytě naznačuje začátek adventní doby věnec, se čtyřmi svíčkami, kdy se každou neděli u oběda jedna zapálí. Čtyři neděle – železná, bronzová, stříbrná a zlatá, to je komerční advent.

Barborka není jen jméno

Na svátek všech Barbor, který je 4. prosince, trhají všechny nezadané dívky třešňové větvičky. Proč? Chtějí přeci vědět, jestli se příští rok vdají. Toužíte-li po takovéto věštbě, tak nezapomeňte větvičky natrhat a posléze pro správný výsledek zalévat větvičky vodou, kterou do vázy nanosíte v ústech.

Štěstí na celý rok

Nevíte jak si svoje štěstí pojistit? Doufejte, že dostanete klasickou vánoční rostlinu, tedy jmelí. Vánočním zvykem je přinést na návštěvu zelené jmelí. Obdarovanému tak přinesete štěstí do domu na celý rok. Jmelí se v bytech věší na lustr nebo nad dveře. Protože, kdo se pod jmelím políbí, druhému se zalíbí, aneb pusa pod jmelím znamená neusychající zelenou lásku po celý další rok.

Zlobivé straší, hodné obdaruje

První takové malé „předtěšeníčko“ pro děti je trojice Mikuláš, čert a anděl. Balíčky sladkostí, ovoce či malého dárku vykouzlí úsměv nejednomu dítku.

Štědrovečerní pověry

A je to tady..jen těžko byste hledali den, na který se vztahuje tolik pověr a zvyků než je Štědrý den. Tak například: Na Štědrý den byste neměla prát, ani věšet prádlo. Jinak hrozí, že dojde v rodině k úmrtí. Stejně tak zapomeňte na Štědrý den na smetáček a lopatku. Protože kdo na Štědrý den zametá, ten si vymetá štěstí z domu. To samé platí i při vynášení odpadků. Takže, žádný vánoční papír po rozbalení dárků do popelnice. Pod talířem se štědrovečerní večeří nesmí chybět ani šupinka z kapra, která se pak schová do peněženky, zajistíte si tak optimální částku financí po celý rok.

Přidejte komentář