Vybavení na splátky


Každá rodina ať už si zařizuje svůj vysněný domeček, zrekonstruovaný byt nebo svůj první podnájem se dostane do situace, kdy chtě nechtě přijde na řadu otázka peněz. Pořídit si nové vybavení domácnosti není rozhodně nízko nákladová položka v rodinném rozpočtu. A pokud začínáte od nuly, nezbývá ve většině případů nic jiného než se zadlužit a alespoň to nejnutnější si koupit z „cizích“ peněz. Abyste se bezhlavě nezadlužili a splátky vás nedostali do finanční tísně, přemýšlejte z rozmyslem, kde na vše potřebné vezmete….

Kontokorent

Jistě nejsnadnější způsob, jak se dostat k penězům. U banky, kde máte zřízený běžný účet stačí zažádat a ta vám (pokud máte stabilní příjem) bez větší průtahů povolí „peníze na víc“. Tady se nejedná o horentní sumu. Nevýhodou je poměrně vysoký úrok, pokud se vám vždy ke konci měsíce nepodaří „dostat“ účet do kladných čísel. Jestliže ale potřebujete peníze okamžitě a víte, že je v krátké době splatíte, je kontokorent dobrá služba. Po zaplacení i tak víte, že máte na účtu jistou „rezervu“ co kdyby náhodou.

Kreditní karty

Oproti běžnému účtu vám peníze na kartě nepatří. Podle toho jakou částku vyberete, tu v jednotlivých minimálních částkách splácíte. Roční úrok na nich je poměrně vysoký. Proto kreditní karty ztrácejí na své oblibě. Pokud tedy potřebujete větší částku, sáhnout po kreditní kartě není úplně nejšťastnější řešení.

Spotřebitelský úvěr

Skvělé je, že maximální částku spotřebitelského úvěru ovlivňuje pouze jediné kritérium a to sice takzvaná bonita klienta. Vaši bonitu prozkoumá banka u které o spotřebitelský úvěr žádáte. Jistě po vás bude chtít platový výměr ze zaměstnání, osobní údaje někdy i doklady o pravidelných platbách (pokud žádáte u jiné banky než máte veden běžný účet). Poté vás banka „prolustruje“ různými systémy jestli někde nedlužíte nebo nejste v registru neplátců. Pokud uvažujete o spotřebitelském úvěru jistě nebude od věci informovat se u více bank. Rozdíly mezi úrokovými sazbami se v bankách často liší. Spotřebitelský úvěr patří mezi ty krátkodobé půjčky. Ve většině bank, chtějí mít své peníze do šesti let zpátky.

Splátkový prodej

Velice oblíbená forma pořizování vybavení na splátky. Nemusíte mít v kapse ani korunu a jen čekat na stěhováky a dopravní firmy, které vám vozí domů nábytek či elektroniku. Opravdu snadné nakupovaní, ale i tady je důležité vzít si kalkulačku do ruky a počítat. Ve většině případů přeplatíte přesně jednu splátku navíc. I splátkový prodej však ovívá oblak všemožného ale…..I v takto jednoduchých číslech může být zakopaný pes. Je to sice velice jednoduché, ale když si logicky spočítáte měsíční úrokovou sazbu, dostanete se na opravdu nehezké číslo. Ve finále by vás tedy zařízení bytu vyšlo pěkně draho. Navíc když si všechny měsíční splátky sečtete….no, je to pořádná darda. Splátkový prodej tedy ano, ale vzít si na tento typ úvěru tak jednu dvě věci, doplatit a znovu.

Suma sumárum sečteno a podtrženo, nejvíce se na zařízení domácnosti vyplatí spotřebitelský úvěr. Vybavení domácnosti si pořídíte najednou, za jednu měsíční splátku. Pokud nepatříte k troškařům a uvažujete o nákladnějším zařízení, zajděte přímo za finančním poradcem (nezávislým). Podle vašich příjmů, pevných i pohyblivých měsíčních nákladů vám spočítá, kolik jste schopni splácet bez větších rizik. Z dlouhodobějšího pohledu má toto plánování větší smysl než nová lednička. Mohli byste snadno zjistit, že nového nábytku a elektroniky se nenajíte. Půjčit si ano, ale opravdu s rozmyslem.

Přidejte komentář